Radom Pogoda

Niezwykła wystawa poświęcona Marii Fołtyn otwarta

 Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu od środy może pochwalić wyjątkową wystawą poświęconą wyjątkowej osobie.

– Jak wiemy Maria Fołtyn wybitna śpiewaczka operowa, wybitny reżyser operowy pochodziła z Radomia. Jest honorową obywatelka miasta Radomia. Te związki z miastem zwłaszcza przez ostatnie 15 lat jej życia były dość ożywione. Stąd w Radomiu została wydana książka pt: ,,Żyłam sztuką, żyłam miłością” – powiedział  Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu

Maria Fołtyn była bardzo związana także z nowym budynkiem szkoły muzycznej.

 -Przypomnę, że sala kameralna znajdująca się w nowym obiekcie przy ulicy 25 Czerwca 70 nosi imię właśnie Marii Fołtyn. W foyer znajduje się pamiątkowa tablica, którą osobiście Maria Fołtyn odsłaniała 25 września w 2010 roku – dodał dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu

Odsłonięcie wystawy to także podziękowanie za spadek, jaki Zespół Szkół Muzycznych otrzymał po zmarłej w 2012 śpiewaczce.

– Na początku roku 2017 otrzymaliśmy kwotę około 607 tysięcy złotych. Kwotę przeznaczyliśmy na zakup instrumentów muzycznych, akcesoriów czy licznych pomocy w naszej szkole. Tak więc myślę, że wdzięczność nasza jako społeczności szkoły powinna być i jest ogromna. Natomiast my jako radomianie z pewnością możemy być dumni, że z naszego grodu pochodziła tak wybitna osoba – zaznaczył Robert Pluta

Wystawa poświęcona Marii Fołtyn to również zakończenie wykonywania testamentu śpiewaczki.

– Dzisiaj zakończyłem wielkim sukcesem uważam wykonanie tego testamentu. Ona napisała w testamencie, że po przekazaniu tego wszystkiego do Radomia miło by jej było, gdyby został w szkole po niej jakiś ślad – powiedział Wojciech Adamczewski, autor testamentu Marii Fołtyn

Wystawa ma pełnić głównie rolę edukacyjną m.in. dla uczniów placówki.

– My jesteśmy odpowiedzialni za stworzenie całej wystawy, za oprawę graficzną, za znalezienie sposobu na pokazanie pani Marii i zachęcenie uczniów, że to nie jest tylko starsza pani , tylko znalezienie sposobu żeby młody odbiorca, zainteresował się nią  – opowiedział  Przemysław Madziarz, odpowiedzialny za stworzenie wystawy 

Otwarcie wystawy uświetnił koncert szkolnej orkiestry symfonicznej pod batutą Adriana Hanke.

 

Podziel się z innymi

O autorze

Hubert Strzelecki
Zachęcamy do dzielenia się z nami Państwa spostrzeżeniami dotyczącymi naszego miasta. Czekamy na Wasze opinie i komentarze. Piszcie na adres: redakcja@zebrra.tv
++

Tytuł REKLAMA

REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszech serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close