Robert Fiszer banner
Radom Pogoda

Jeszcze go nie ma, a już budzi kontrowersje. Mowa o 70-cio metrowcu, który ma stanąć przy ul. Malczewskiego

Wciąż nie ma decyzji urzędników magistratu ws. budynku, który miałby stanąć na działce przy ul. Malczewskiego w Radomiu. Władze miasta czekają na opinie prawne, dzięki którym możliwa będzie zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie.

– Dzisiaj jesteśmy na etapie analizy prawnej wszystkich dokumentów, tak aby móc rozmawiać dalej z radnymi. Radni pytają nas o to, co dalej z tym wnioskiem. Abyśmy mogli z nimi rozmawiać musimy przygotować się na gruncie prawnym. Jesteśmy na etapie rozmów z mecenasami z naszego biura prawnego, na etapie rozmów z notariuszami, na etapie rozmów z rzeczoznawcą, który wykonywał operat szacunkowy dla tej nieruchomości  przed przetargiem – informuje Konrad Frysztak wiceprezydent Radomia.

Bo przed przetargiem inwestor wiedział, że plan zagospodarowania tego terenu przewiduje zabudowę o maksymalnej wysokości do 33 m. Po rozstrzygnięciu przetargu do urzędu miejskiego wpłynął jednak wniosek o zmianę koncepcji i o zgodę na budowę w tym miejscu budynku o wysokości do 71 metrów. Ta zmiana może powodować dużo większe podniesienie wartości działki niż pierwotnie zakładano. Inwestor za te same zainwestowane w ziemię pieniądze może bowiem liczyć na większe zyski, bo zwiększy się np. powierzchnia do wynajęcia.

– Chciałbym, aby ta decyzja, jeśli będzie podjęta przez radnych, bo to radni mają prawo zmieniać plan miejscowy, była podjęta zgodnie z obowiązującymi w naszym mieście przepisami prawa miejscowego. Ale to nie tylko zmiana planu miejscowego – to też odniesienie do studium uwarunkowań naszego miasta. To także odniesienie do mapy lotniczej naszego miasta, a nie zapominajmy, że prawie 100% terenów naszego miasta jest w strefie oddziaływania portu lotniczego Radom Sadków – zauważ wiceprezydent Frysztak.

Radni w tej sprawie są podzieleni.

– Pan prezydent chowa głowę w piasek, bo jeżeli inwestor kilka miesięcy temu wysyła do niego pismo i na to pismo nie ma odpowiedzi, to jest skandal. Trzeba było inwestorowi powiedzieć: możesz budować, rozpoczynaj procedurę, albo nie – uważa Dariusz Wójcik, radny PiS.

– Jeżeli w przetargu było powiedziane co plan dopuszcza na tym terenie, to po rozstrzygnięciu tego przetargu, w moim odczuciu, nie powinno być zmiany tych warunków. Wszyscy, którzy zapoznawali się z ofertą mogą czuć się oszukani – uważa radny Radomian Razem Kazimierz Woźniak.

Budynek byłby niewątpliwie najwyższym spośród wszystkich zlokalizowanych na terenie miasta. Tym samym w radzie miejskiej już ma swoich zwolenników.

– Inwestor kupił tę działkę w przetargu nieograniczonym i chce tam budować budynek o wysokości 70 m. Może to nadać taki wielkomiejski charakter naszemu miastu – uważa radny Wspólnoty Samorządowej Ryszard Fałek.

Tyle, że zdaniem niektórych radnych na drodze do wydania odpowiedniej zgody i przedstawienia opinii na sesji rady miejskiej stoją m.in. wspomniane przez wiceprezydenta przepisy.

– Żeby prezydent mógł się zgodzić na tak wysoki budynek musi uzyskać najpierw wiele zgód, chociażby z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który musi wyrazić zgodę na taki wieżowiec w Radomiu – twierdzi Wiesław Wędzonka z PO.

Nie wiadomo na razie, czy i ewentualnie kiedy radni zajmą się tą sprawą na sesji. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć sprawa się przeciąga, bo podobne zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w innych miastach, dzięki którym inwestor odnosił korzyści, kończyły się postępowaniami prokuratorskimi. A do tego urzędnicy nie chcą doprowadzić, dlatego konieczne jest wnikliwa analiza prawna tej sprawy.

Podziel się z innymi

O autorze

Krzysztof Czaban

czaban@zebrra.tv

Zachęcamy do dzielenia się z nami Państwa spostrzeżeniami dotyczącymi naszego miasta. Czekamy na Wasze opinie i komentarze. Piszcie na adres: redakcja@zebrra.tv

Tytuł REKLAMA

REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszech serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close