Karta parkingowa to jedno z podstawowych ułatwień należnych osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki niej osoby o ograniczonej mobilności mogą parkować na miejscach zarezerwowanych specjalnie dla nich, zazwyczaj znajdujących się jak najbliżej wejść do budynków.
W wielu miastach karta parkingowa daje również możliwość bezpłatnego parkowania na wyznaczonych miejscach. Aby dowiedzieć się, czy twoje miasto oferuje taką opcję, warto skontaktować się z lokalnym wydziałem komunikacji.
Termin wkrótce minie
Zbliża się ważny termin, który dotyczy prawie 400 tys. osób z niepełnosprawnościami. Portal infor.pl poinformował, że 30 września 2024 roku upłynie termin ważności wielu orzeczeń o niepełnosprawności. Nowelizacja przepisów wprowadza nowe regulacje, przez które osoby z niepełnosprawnością muszą złożyć wnioski o przedłużenie orzeczenia. Jeśli tego nie zrobią na czas, utracą dostęp do szeregu istotnych przywilejów.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
Aby przedłużyć orzeczenie o niepełnosprawności, należy złożyć wniosek w powiatowym lub miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Informacje o adresach tych zespołów można znaleźć na stronach internetowych urzędów.
Jeśli ktoś nie złoży wniosku na czas, karta parkingowa nie straci swojej ważności od razu. Przepisy przewidują, że karty parkingowe będą obowiązywać do końca marca 2025 roku.
Co grozi osobom, które nie złożą wniosku?
Na szczęście nie będą za to odpowiadać karnie, bo nieprzedłużenie orzeczenia oczywiście nie jest przestępstwem. Z danych Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności wynika, że aż 399 599 osób ma orzeczenia, które przestaną być ważne 30 września 2024 roku. Jeśli te osoby nie dopełnią formalności związanych z przedłużeniem orzeczenia, mogą stracić szereg przywilejów.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spodziewa się, że wiele osób może złożyć wnioski o przedłużenie orzeczenia dopiero w ostatniej chwili. Tymczasem nie warto czekać. Lepiej zrobić to jak najszybciej.