Zamiast samochodu – rower. To alternatywny, ekologiczny i zdrowy sposób dojazdu dzieci do szkoły. Przemieszczanie się na dwóch kółkach sprzyja aktywności fizycznej. Jednak czy małe dziecko może samodzielnie pojechać rowerem do szkoły?
Zgodnie z przepisami dzieci już od pierwszej klasy szkoły podstawowej mogą samodzielnie chodzić do szkoły i wracać z niej do domu. Warunkiem jest jednak, że muszą mieć ukończone 7 lat. Młodsi muszą pozostać pod opieką, jednak opiekunem wcale nie musi być osoba dorosła – może to być np. rodzeństwo o przynajmniej 3 lata starsze. Takie zasady reguluje art. 43 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym.
Czy dziecko może samodzielnie jeździć na rowerze do szkoły?
Dojazd do szkoły na rowerze to już nieco bardziej skomplikowana sprawa, niż chodzenie. Przepisy mówią jasno, że dziecko do 10. roku życia może poruszać się po drogach na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej. Co więcej, w tej sytuacji traktowane jest jako pieszy.
Dzieci do 10 lat nie mogą korzystać z dróg dla rowerów, chyba że na danej trasie nie ma chodnika, a jest wyznaczona droga dla rowerów. Dopiero po ukończeniu 10 lat oraz uzyskaniu karty rowerowej dziecko staje się pełnoprawnym rowerzystą.
Czy dziecko może jeździć samo hulajnogą do szkoły?
Hulajnogi tradycyjne i elektryczne cieszą się dużą popularnością wśród dzieci. W przypadku hulajnóg bez napędu dziecko po ukończeniu 7 lat może samodzielnie na niej dojeżdżać do szkoły, gdyż nie jest ona traktowana jako pojazd, a jej użytkownik to po prostu pieszy.
Natomiast korzystanie z hulajnóg elektrycznych już wymaga od dziecka ukończenia 10 lat oraz posiadania karty rowerowej. Tylko wtedy może ono poruszać się po drogach, zgodnie z zasadami podobnymi do zasad obowiązujących rowerzystów. Dziecko w wieku do 10 lat nie może korzystać z hulajnogi elektrycznej na drodze publicznej, nawet pod opieką dorosłego.