W Łodzi samorząd podjął oddolną inicjatywę zakładającą wprowadzenie edukacji klimatycznej do szkół. Prezydent miasta, Hanna Zdanowska, stwierdziła, że obowiązkiem samorządów jest promowanie programów dla dobra wspólnego.
W roku szkolnym 2023/24 program „Łódzkie szkoły dla klimatu 2.0” objął aż 12 miejskich szkół. Rok wcześniej udział w pilotażu wzięło 6 placówek.
Łódzkie szkoły dla klimatu
Projekt „Łódzkie szkoły dla klimatu 2.0” to kontynuacja działań mających na celu połączenie edukacji globalnej z ekologiczną. Program skierowano do uczniów szkół podstawowych (klasy VII–VIII) oraz ponadpodstawowych.
Podstawowym elementem tej inicjatywy są eksperymenty edukacyjne angażujące młodzież, rodziców i nauczycieli w realne działania proekologiczne. Młodzi ludzie uczą się oszczędzania wody, energii, a także ograniczania marnowania żywności oraz korzystania z ekologicznych form transportu. Społeczności szkolne sadzą drzewa, zbierają wodę deszczową i organizują „szafodzielnie”.
Moda minie, problem zostanie
Wyzwaniem stojącym przed Łodzią jest edukowanie uczniów na temat szybkiej mody i jej wpływu na środowisko. Hanna Zdanowska zapowiada, że kolejnym krokiem będzie nauczenie młodzieży, jak unikać nadmiernej konsumpcji ubrań i wielokrotnie korzystać z odzieży.
Fashion for Good szacuje, że w ciągu roku Polacy kupują średnio o 60 proc. więcej odzieży niż 15 lat temu i w dodatku każde ubranie użytkują nawet o połowę krócej. Ponad połowa wyprodukowanej odzieży trafia do spalenia lub na wysypiska już w rok od wyprodukowania.
Szybka moda źle wpływa na klimat poprzez ogromne zużycie zasobów naturalnych i emisję zanieczyszczeń. Łódzki program ma zbudować w młodzieży świadomość na temat szkodliwości trendów odzieżowych i zmienić ich nawyki.
Odpowiedzialny samorząd
Zdaniem Hanny Zdanowskiej samorządy powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za wprowadzanie edukacji klimatycznej do szkół, niezależnie od tego, czy akurat taki program odgórnie zaleci resort edukacji, czy nie.
Im szybciej młodzi zrozumieją wpływ ich codziennych wyborów na środowisko, tym większy efekt będzie miało to na całą społeczność.
Kto wie, być może łódzka inicjatywa z czasem rozleje się na inne miasta.