Maksymilian Paczyński to uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Iłży, który zajął pierwsze miejsce w konkursie Impact Creators firmy Intel, światowego koncernu informatycznego, za swój program oparty na sztucznej inteligencji.
– Mój projekt nazywa się FATIK, jego dłuższa nazwa, której i tak nikt nie zapamięta, to jest „Zmęczenie plagą dzisiejszego świata. Detekcja oraz analiza użytkownika”, w skrócie FATIK. Na czym on polega – za pomocą sztucznej inteligencji rozpoznawane jest oko na obrazie, a następnie stworzona przeze mnie tzw sieć neuronowa, metoda uczenia maszynowego klasyfikuje je, czy jest ono otwarte czy zamknięte – mówi Maksymilian Paczyński, laureat w konkursie Impact Creators.
Jeżeli oko pozostaje zamknięte przez określony czas, uruchamia się alarm. Oprócz tego program zbiera dane, za pomocą których tworzony jest profil kierowcy, dzięki któremu można stwierdzić czy prowadzący pojazd jest w danej chwili zmęczony, zestresowany czy preferuje jazdę dzienną bądź nocną.
– W festiwalu AI Global Impact Festival również wziąłem udział, ponieważ wytypował mnie, jako reprezentacja Polski, firma Intel. Dodałem do swojego projektu w tym konkursie tzw. pozycję twarzy, czyli mogę stwierdzić przechylenie, przemieszczenie, obrót twarzy i to wszystko polega na tym, żeby przeciwdziałać wypadkom samochodowym – dodaje Maksymilian.
Maksymilian Paczyński jest jedynym Polakiem, który dotarł do ścisłego finału światowego konkursu, odbywającego się online w San Francisco. Wyróżnił go już premier Mateusz Morawiecki, a ostatnio, po bezpośrednich rozmowach z prezesami Intela, otrzymał od nich stypendium na dalsze prace nad systemem.
– Ja byłem szczerze mówiąc bardzo zaskoczony pomysłem Maksymiliana, który w rozmowie stwierdził, że zależałoby mu na tym, żeby to było coś rzeczywiście bardzo ważnego dla ludzi – mowi Robert Celuch, nauczyciel LO w Iłży
W piątek w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu Maksymilianowi i jego rodzicom państwu Dorocie i Arturowi Paczyńskim gratulował Waldemar Trelka, starosta radomski
– W tle mamy bardzo ciekawe grafiki, spotkanie z premierem, z prezesami najważniejszych firm informatycznych na świecie i to jest pewien nasz ambasador, nasza perełka, można powiedzieć nasz mistrz świata w konkurencji informatycznej – mówi Waldemar Trelka, starostwa radomski.
Jak zapowiada starosta, w przyszłości powiat zamierza nagradzać młodzież za wybitne osiągnięcia od dziedziny sportu, przez kulturę a skończywszy na nauce.