Robert Fiszer banner
Radom Pogoda

Za nami Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Przez centrum miasta przeszedł niebieski marsz

W czwartek ulicą Żeromskiego przeszedł niebieski, radosny marsz. Był to element obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

W Radomiu organizatorem marszu było Stowarzyszenie „Karuzela”.

– Nasze stowarzyszenie działa już od 10 lat na rzecz dzieci z autyzmem. I pomysł zrodził się zwyczajnie z potrzeby dlatego, że kiedy my zaczęliśmy działać na terenie Radomia rodzice byli bez pomocy, bez opieki i tak naprawdę zostawieni samym sobą. Zaczęłyśmy działać, zaczęłyśmy pomagać i m.in. chciałyśmy zaznaczyć, pokazać naszym obywatelom w naszym mieście problem, jakim jest autyzm – powiedziała Sylwia Waśkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Karuzela”.

W obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zaangażowało się wiele szkół, w tym X Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Radomiu.

– Już od kilku lat bierzemy udział w tych obchodach dnia świadomości autyzmu, bo to jest nam bardzo bliski problem, chociażby z tego względu, że jesteśmy szkołą integracyjną i w samej naszej szkole mamy 12 uczniów, którzy mają problem natury autystycznej, bądź syndromu Aspergera, bo to jest taka bardziej lekka forma tego autyzmu – dodał Jacek Mularski, psycholog z X LO im. Stanisława Konarskiego w Radomiu.

Okazuje się, że często osoby dotknięte autyzmem mają wiele ukrytych talentów, przy czym mają trudności w nawiązywaniu kontaktu z innymi ludźmi.

– Najbardziej typowym objawem to jest brak potrzeby kontaktu z drugą osobą. Często osoby atystyczne, jak np. z zespołem Aspergera to są wyjątkowo inteligentne osoby, ale z bardzo ograniczonym zainteresowaniem, więc są to wybitni naukowcy, natomiast w dalszym ciągu nie mają potrzeby kontaktu z rówieśnikami. Jako osoby dorosłe z innymi osobami – uzupełniła Sylwia Waśkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Karuzela”.

Praca w szkole z osobami autystycznymi wymaga indywidualnego podejścia, podkreślają nauczyciele i terapeuci.

– Problem polega na tym, że każdy z nich jest inny. I to naprawdę ciężko powiedzieć ogólnie, bo w momencie, kiedy przychodzi do nas np. uczeń z Aspergerem, czy autysta, my musimy go rozpoznać, musimy się go nauczyć. My musimy się dopiero do niego dostosować po to, żeby on zechciał brać udział w lekcji, żeby też chcial coś dać nam, bo my, nie ukrywam, uczymy się od nich takiego innego patrzenia  na świat -zakończył Jacek Mularski, psycholog z X LO im. Stanisława Konarskiego w Radomiu.

Przypomnijmy, że Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony od 2007 roku.

 

Podziel się z innymi

O autorze

Avatar

Tytuł REKLAMA

REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszech serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close