Robert Fiszer banner
Radom Pogoda

11,5 mln zł dofinansowania na budowę trasy N-S. Za nami nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Radomiu

Na poniedziałek, 16 kwietnia, zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Radomiu. W trakcie obrad były omawiane dwie ważne inwestycje drogowe: przebudowa alei Wojska Polskiego oraz budowa śródmiejskiego odcinka trasy N-S. Przypomnijmy, że jeszcze przed sesją władze Radomia poinformowały, że przetarg na budowę trasy północ – południe został rozstrzygnięty. Natomiast podczas samej sesji została przekazana informacja, że miasto na realizację całego zadania pozyskało 11,5 mln zł dofinansowania z tzw. subwencji drogowej.

– Bardzo dobra informacja z ministerstwa infrastruktury. Pozyskaliśmy kolejne pieniądze na budowę trasy N-S, to 11,5 mln zł. Konsekwentnie od wielu lat ubiegamy się o dofinansowanie z subwencji ministra infrastruktury i po raz kolejny to nam się udało. Dwa lata temu na ulicę Młodzianowską, w tym roku na trasę N-S. Potrafimy pozyskiwać pieniądze zewnętrzne i będziemy to czynić na każdy projekt, co do którego możemy pozyskać pieniądze zewnętrzne – powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

– Bardzo dobra informacja dla wszystkich radomian. Kolejne rządowe pieniądze trafią do naszego miasta. Na komisji wspólnej rządu i samorządu była ta sprawa dyskutowana. To jest ta rezerwa z subwencji ogólnej, która jest w dyspozycji ministra infrastruktury. Wnioski były zbierane do 10 lutego. Cały czas trwa procedura w ministerstwie. Wniosek miasta, po poprawkach niezbędnych, bo były błędy w dokumentacji, były zgłoszone roboty mostowe, których w projekcie nie było. Udało się to jednak poprawić  i wszystko jest na dobrej drodze. Mam nadzieję, że w niedługim czasie minister ogłosi listę z dofinansowaniem trasy N-S – oświadczył Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.

Zdaniem radnych Platformy Obywatelskiej oraz Wspólnoty Samorządowej nadzwyczajna sesja rady miejskiej ws. alei Wojska Polskiego oraz trasy N-S nie była potrzebna i miała ona tylko i wyłącznie charakter polityczny.

– Nie, ta sesja jest po prostu bez sensu. Tyle jest już powiedziane na temat alei Wojska Polskiego, trasy N-S, że praktycznie rzecz biorąc wszyscy w Radomiu o tym słyszeli. Najwyraźniej najważniejsi działacze PiS, brakuje im jeszcze poklasku w związku z tym zorganizowali dla siebie sesję tylko po to, żeby bić pianę. To nie ma sensu. Trzeba się wziąć do roboty i pracować, a nie opowiadać takie rzeczy, jakie w tej chwili lecą na sesji. Strata czasu – stwierdził Wiesław Wędzonka, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

– Mi się wydaje, że informacji nigdy nie jest za dużo. Natomiast zbyt duży jest procent wypowiedzi politycznych. Widać, że chcemy coś ugrać, a nie załatwić, pozytywnie rozstrzygnąć problem. Natomiast, żeby zwoływać specjalną sesję to jest lekka przesada, bo niewiele tutaj nowych rzeczy pada, a generalnie są polityczne, takie populistyczne wypowiedzi. One tutaj dominują. Natomiast te informacje mogły być zawarte na normalnej sesji, w jednym punkcie, w 10-minutowym wystąpieniu prezydenta – dodał Ryszard Fałek, radny Wspólnoty Samorządowej.

Jednak zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy wnioskowali o zwołanie sesji, jak i radnych klubu Bezpartyjni, obrady stały się okazją do zadania ważnych pytań na temat realizacji obu inwestycji drogowych.

– Chcieliśmy pytać właśnie o to, dlaczego tak długo schodzi prezydentowi z realizacją jednej z jego sztandarowych obietnic wyborczych, bo taka jest prawda. N-S miała być zrealizowana w ciągu czterech lat kadencji Radosława Witkowskiego,  a na dobrą sprawę ledwo zostanie zaczęta w ostatnim roku wyborczym Radosława Witkowskiego. Mamy różne poglądy wiceprezydenta Frysztaka, które mają się nijak do rzeczywistości – powiedział Jakub Kowalski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

– Oczywiście sesja jak najbardziej potrzebna. Dopiero dzisiaj otrzymaliśmy tak naprawdę informacje, że budowa trasy N-S i przetarg, który był ogłoszony zostanie rozstrzygnięty. Natomiast w dalszym ciągu mamy obawy jeżeli chodzi o aleję Wojska Polskiego. Kwoty przeznaczone na trasę N-S były wielokrotnie wyższe. Stąd chcieliśmy dopytać o pewne rzeczy prezydenta i w dalszym ciągu, zarówno trasę N-S, jak i aleję Wojska Polskiego będziemy monitorowana – uzupełniła Katarzyna Pastuszka – Chrobotowicz, przewodnicząca klubu Bezpartyjni.

Przypomnijmy, że zgodnie z planami śródmiejski odcinek trasy N-S ma być gotowy do końca czerwca 2018 roku, a przebudowana aleja Wojska Polskiego w 2020 roku.

 

Podziel się z innymi

O autorze

Mariusz Skopek

skopek@zebrra.tv

Zachęcamy do dzielenia się z nami Państwa spostrzeżeniami dotyczącymi naszego miasta. Czekamy na Wasze opinie i komentarze. Piszcie na adres: redakcja@zebrra.tv

Tytuł REKLAMA

REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszech serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close