W poniedziałek, 3 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 w Radomiu podczas XIX Proekologicznego Forum Dzieci i Młodzieży odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Szkoła Przyjazna Środowisku”, którego organizatorem była Spółka Radkom. Celem konkursu było m.in. propagowanie wśród dzieci i młodzieży zasad selektywnej zbiórki odpadów oraz podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.
– To już kolejna edycja naszego konkursu. Cieszymy się, że dzieci biorą chętniej udział w wydarzeniu. Zbieramy coraz więcej odpadów, a przede wszystkim dzieci uczą się same właściwej segregacji odpadów. Edukacja z roku na rok przynosi coraz większe efekty, przykładem jest to, że z roku na rok zbieramy więcej odpadów – powiedział Waldemar Kordziński – Prezes Radkomu.
Najlepsza, podobnie jak rok temu, okazała się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 w Radomiu.
– Tak się zdarzyło, że obroniliśmy tytuł i wygraliśmy 8000 zł. Pierwsze miejsce zajęliśmy po raz drugi z rzędu, ciężko było pokonać Zespół Szkół Integracyjnych, ale daliśmy radę kolejny raz. Jest to zasługa moich koordynatorów, ale także całego grona pedagogicznego, bo bez tej drużyny nie wygralibyśmy. W naszej drużynie ważną rolę spełnili uczniowie oraz ich rodzice i dziadkowie. Jesteśmy szkołą proekologiczną, cały czas realizujemy program ekologiczny, bo wiemy jak ważną funkcję dla ziemi pełni ekologia – oznajmił Jacek Nowak, dyrektor PSP nr 31 w Radomiu.
Drugie miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14, zaś trzecie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 17.
– Chcę pogratulować nauczycielom budowania świadomości ekologicznej, ponieważ jest to ważne dla nas wszystkich każdego dnia. Myślę, że my dorośli tej świadomości od was uczniowie, możemy uczyć się – gratulowała Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
Konkurs składał się z pięciu zadań: „Segregujesz – środowisko ratujesz!” zadanie polegało na zebraniu jak największej ilości odpadów: aluminiowych puszek, nakrętek od butelek PET, zużytych baterii, makulatury i butelek PET po napojach. Następne zadanie to „Ekoapel”, czyli opracowanie scenariusza apelu ekologicznego. Trzecie to „Ekoulotka” zadnie polegało na opracowaniu ulotki o treści, która pomoże w prawidłowym postępowaniu i gospodarowaniu odpadami. Kolejne zadanie to „Ekoprezentacja”, czyli pokaz multimedialny, związany z prawidłowym postępowaniem z odpadami. Ostatnie zadanie to „Gospodarka odpadami ważna rzecz, zobaczcie sami!”, czyli udział uczniów poszczególnych szkół w warsztatach ekologicznych w radomskim Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych.
– To było głównie promowanie jak odpowiednio segregować śmieci i jak ważne jest środowisko. Przez zanieczyszczenia jednocześnie człowiek zostaje niszczony oraz dodatkowo zbieramy i czyścimy świat – tłumaczył Jakub Gawor z PSP nr 31 w Radomiu.
– Kluczem do zwycięstwa było to, iż wszyscy uczniowie co tydzień oddawali duże ilości korków. Nauczyciele angażowali się i pomagali. Bardzo dużo zależy od podejścia i od nastawienia, bo mimo iż nasza szkoła nie jest dużą placówką to udało jej się pokonać szkoły, które mają więcej uczniów – dodał Oskar Marchewka z PSP nr 31 w Radomiu.
W konkursie „Szkoła Przyjazna Środowisku” udział wzięło 18 szkół z całego Radomia.