Robert Fiszer banner
Radom Pogoda

Wyjątkowe obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W najbliższą niedzielę w Radomiu obchodzić będziemy 80. rocznice wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji radomian czeka wyjątkowe wydarzenie w samym centrum miasta.

– Zaplanowaliśmy szereg wydarzeń, które mają pokazać radomianom Radom z końca lat 30-tych, Radom z okresu II Wojny Światowej. Chcemy pokazać jak Radom wtedy wyglądał i jak zachowywali się radomianie. Chcemy pokazywać młodym pokoleniom ten smutny czas. Jak wyglądało nasze miasto i życie w naszym mieście – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

– Zaczniemy wszystko o 18.30 na radomskich fontannach prezentacją grup rekonstrukcyjnych, które odtwarzają sylwetki żołnierzy polskich, takich żołnierzy, jacy wyruszyli z Radomia w ramach 72. Pułku Piechoty na front pod Wieluń, ale także żołnierzy niemieckich, którzy wkroczyli do naszego miasta 8 września 1939 roku – mówi Przemysław Bednarczyk.

Po prezentacji rozpocznie się wyjątkowy koncert.

– To będzie gratka dla miłośników dawnych piosenek. Piosenek z epoki, piosenek z końca XX-lecia międzywojennego i tych piosenek już wojennych. Wykona je dla nas znakomity zespół pod kierownictwem świetnego muzyka Sebastiana Wypycha z Warszawy – dodaje  Bednarczyk.

Podczas wydarzenia wyświetlony zostanie wyjątkowy dokument.

– Tuż po koncercie chcemy przedstawić coś czego radomianie jeszcze nie widzieli. Obraz miasta zarejestrowany na taśmach filmowych niemieckich fotoreporterów. To będzie dobre 40 minut jeśli nie więcej filmu i komentarza, jakiego do tych filmów udzielił nam profesor Sebastian Piątkowski pracownik radomskiego Instytutu Pamięci Narodowej – zapewnia historyk.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w najbliższą niedzielę rozpocznie o 12.00 msza święta. Po niej odbędzie się Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Podziel się z innymi

O autorze

Jacek Sochaj
Podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem? Masz gorączkę, kaszel, trudno Ci oddychać? Skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 48 345 15 94 lub 690 122 050 * * * Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy choroby – gorączkę, kaszel i duszności: powiadom odpowiednie służby, aby nie zarazić innych NIE PRZEMIESZCZAJ SIĘ ŚRODKAMI KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ * * * Jeśli byłeś przed wprowadzeniem obowiązkowej kwarantanny za granicą, w krajach, w których wiele osób choruje, ale nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez 14 dni kontroluj swój stan zdrowia – codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel) * * * W sprawie wszelkich wątpliwości lub pytań związanych z koronawirusem zadzwoń na infolinię NFZ pod numerem 800 190 590 *** Jak informuje Mazowiecki Szpital Specjalistyczny, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zabezpieczył pełną kwotę na zakup analizatora do badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 *** W związku z tą informacją zebrane z akcji “Radom – pomaga” pieniądze szpital przeznaczy na zakup innych niezbędnych środków, które posłużą do dalszej walki z koronawirusem

Tytuł REKLAMA

REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszech serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close