W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kuczkach Kolonii rozstrzygnięto drugą edycję międzyszkolnego konkursu wiedzy o gminie Gózd.
– Pomysł narodził się tak naprawdę w ubiegłym roku, żeby uczcić stulecie odzyskania niepodległości i wraz z tym stuleciem odzyskania niepodległości, żeby tez popularyzować wiedzę o naszej gminie. Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom, dziękuję księdzu Mariuszowi, który też się angażuje w te konkursy. Widać zaangażowanie nauczycieli i uczniów. Jesteśmy naprawdę zbudowani i zaskoczeni ogromną wiedzą naszych uczniów z terenu naszej gminy, o naszej gminie. Bardzo profesjonalnie się przygotowali do tego konkursu – mówi Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd.
– Jest to druga edycja tego konkursu i z roku na rok poziom rośnie. Zarówno wiedza uczniów, jak i prezentacje multimedialne czy właśnie montowane filmy. Po prostu jest pod wielkim wrażeniem wszystkich umiejętności uczniów – wyjaśnia Dorota Rogala, dyrektor PSP im. Jana Pawła II w Kuczkach Kolonii.
Każda ze szkół biorących udział w konkursie wiedzy o gminie Gózd przygotowała krótki program artystyczny, nawiązujący do historii Polski oraz film opowiadający o patronie szkoły lub o samej działalności szkoły.
– Na pewno było bardzo zabawnie i bardzo wiele zabawy było przy kręceniu tego filmu. Różne sceny z tego filmu wymyśliłam razem z Amelką – mówi Oliwia, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kuczkach Kolonii i współautorka filmu.
Pytania, na które w konkursie musieli dopowiedzieć uczniowie dotyczyły historii gminy Gózd tej współczesnej, ale nie tylko. Przygotował je katecheta uczący w szkole, która była gospodarzem tegorocznej edycji konkursu. Jak sam mówi było to wymagające zadanie.
– Dosyć długo. Trzeba było poczytać, dowiedzieć się co w tej gminie się działo. Zdobyć wiedzę o historii. Kilka dni potrwało uszeregowanie i pogrupować pytania na mniej i bardziej trudne. Zajęło to sporo czasu – opowiada ks. Mariusz Murawski.
Poziom był bardzo wysoki, ale wyrównany.
– Wyniki są bardzo podobne. Jest dosłownie różnica kilku punktów więc bardzo podobnie. Myślę, że rywalizacja była na równym poziomie. Dosyć wysokim – dodaje katecheta.
W konkursie udział brali reprezentanci sześciu szkół z terenu gminy.
– Pytania nie były aż tak łatwe, ale nie były też bardzo trudne – mówili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Podgórze.
Najlepiej na pytania w konkursie odpowiedzieli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kłonówku.
– Było bardzo trudno, ale jak widać postaraliśmy się i wygraliśmy to – cieszyli się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kłonówku.
Upominki za udział w konkursie otrzymali wszyscy uczestnicy. Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone wycieczkami wraz ze zwiedzaniem muzeów oraz biletami m.in. do kina.