Robert Fiszer banner
Radom Pogoda

Nowa ścieżka ku technologii otwarta dla uczniów radomskiego „Elektronika”

Zespól Szkół Elektronicznych oraz radomskie firm branży IT przystąpią do międzynarodowego programu rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH zainicjowanego przez firmę IBM. Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Radomiu podpisano w tej sprawie porozumienie.

– Podpisaliśmy porozumienie, które jakby wypełnia ten budynek wiedzą, umiejętnościami, które są niezwykle potrzebne na dzisiejszym rynku pracy. Cieszymy się, dlatego, że my jako miasto Radom bardzo dużo wkładamy w rozwój szkolnictwa zawodowego. Od wielu lat promujemy w naszym mieście tzw. szkolnictwo dualne, bo chcemy, żeby absolwenci naszych szkół zawodowych wychodzili z tych szkół gotowi do podjęcia faktycznej pracy przy stanowisku – mówi Jerzy Zawodnik, zastępca prezydenta Radomia.

Program P-Tech jest systemowym, całościowym podejściem do wprowadzania zmian w kształceniu zawodowym. Uczniowie szkół technicznych objętych programem P-TECH, w normalnym trybie zdobywają maturę i uznany w branży tytuł zawodowy na piątym poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji (np. technik informatyk lub technik programista).

– Bardzo się cieszymy, że udało się miastu i szkole zachęcić lokalnych partnerów, lokalne firmy, do tego, żeby razem, wspólnie podjąć jednak niełatwe wyzwanie – Jolanta Jaworska, dyrektor ds. Publicznych i Regulacyjnych IBM.

Absolwenci przez 5 lat będą otrzymywać, nie tylko wiedzę merytoryczną, ale również będą mieli możliwość praktyki w czołowych firmach IT w kraju. Partnerami programu są Urząd Miejski w Radomiu, Instytut Badań Edukacyjnych, firma IBM, Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu oraz 6 lokalnych firm z branży IT.

– Wdzięczny jestem zaangażowaniu kadr Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu, które umożliwiają nam współpracę i dają szansę uczniom, że te kwalifikacje, które będą przygotowywane, będą przez nich również zdobyte i pozwolą im uzyskać odpowiednie miejsce na rynku pracy, na wymagającym rynku pracy, jakim jest obszar IT – mówi Robert Ptaszek, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

W ramach P-TECH uczniowie będą, między innymi, śledzić codzienną pracę swojego mentora (tzw. job shadowing), poznając od wewnątrz rzeczywiste środowisko biznesowe czy też uczestnicząc w wykładach i stażach zawodowych.

– Dla naszych uczniów to przede wszystkim szansa zdobywania wiedzy tej, która wybiega, która jest wiedzą poza programową. Bardzo się cieszę, że firma IBM, która rozpowszechnia ten projekt, jest dzisiaj z nami, ale również bardzo się cieszę, ze wszystkich firm lokalnych, które współpracują z nami nie tylko w tym projekcie – mówi Konrad Witkowski, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych.

Lokalne firmy obejmują również swoim patronatem i co miesiąc organizują zajęcia i mentoring dla uczniów z poszczególnych klas. Jedną z nich jest firma Humansoft.

– Sam jestem dumnym absolwentem Technikum Elektronicznego rocznik 79-84 ubiegłego wieku. Na ostatnim spotkaniu okazało się, że nie jestem osamotniony, że w naszym gronie jest wielu absolwentów Technikum Elektronicznego, równie dumnych – dodaje Tomasz Fidos, firma Humansoft.

P-TECH został współtworzony przez IBM w Stanach Zjednoczonych. Dziś skupia setki firm partnerskich i uniwersytetów. W Polsce IBM również jest partnerem wielu z tych inicjatyw.

– To oczywiście nieprawdopodobna szansa dla miasta, dla uczniów ZSE. To dodatkowa oferta, którą kierujemy do uczniów naszego miasta, ale to przede wszystkim ta szansa, żeby nabyli oni te kompetencje, te kwalifikacje, które dzisiaj są najbardziej potrzebne na rynku pracy – mówi Katarzyna Kalinowska, zastępca prezydenta Radomia.

Radomskie Technikum jest siódmą szkołą w Polsce, w której będą prowadzone zajęcia w ramach P-TECH.

Podziel się z innymi

O autorze

Avatar

Tytuł REKLAMA

REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszech serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close