Kamienica w Rynku (Rynek 16) pomiędzy ulicami Rwańską i Szewską to Dom Pusztyniki. Jan Pusztynik był zamożnym radomskim kupcem, wolnomularzem (fikcyjnym właścicielem budynku Loży Masońskiej, przy dzisiejszej ul. Malczewskiego 7), jednym z założycieli „Jutrzenki Wschodzącej na Wschodzie Radomia”. Jan Pusztynik w 1817 roku odkupił jednopiętrowy dom handlarza winem Jana Albańskiego i w następnych latach budynek znacznie rozbudował.
Kamienica została zbudowana na przełomie XVIII i XIX w. Od frontu budynku znajduje się ryzalit z balkonem, zaś w osi budynku długa sklepiona sień. Kamienica posiada też oficynę. W materiałach budynek jest określany zarówno jako „dom”, jak i „kamienica”.
Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Znajduje się też w gminnej ewidencji zabytków miasta Radomia. Program Rewitalizacji Gminy Miasta Radomia na lata 2014–2023 przewiduje adaptację kamienicy na cele mieszkalne, gospodarcze (inkubator przedsiębiorczości) i społeczno-edukacyjne (żłobek i przedszkole).
Kamienica w Rynku od lat straszy swoim wyglądem. Wspomagana przez podpory od kilkunastu lat. Biorąc pod uwagę wyremontowaną Kamienicę Deskurów czy kamienicę przy Rynku, budynek przy Rwańskiej 1 aż prosi się o odrestaurowanie. W Miejskich Zarządzie Dróg i Komunikacji uzyskaliśmy informację, że kamienica jest w rękach prywatnych, tak samo jako podpory, które ją zabezpieczają. Właściciel regularnie opłaca też zajęcie pasa ruchu, czyli chodnika, na którym to wsparcie ustawiono lata temu.
Mieszkańcy Miasta Kazimierzowskiego zwracali się do naszej redakcji z prośbą o interwencję w sprawie niepewnego, ich zdaniem, zabezpieczenia budynku. Zapytaliśmy zatem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o to, czy obawy mieszkańców są uzasadnione. Niestety po ponad 2 tygodniach nadal nie uzyskaliśmy odpowiedzi na zadane pytania.
Podobny problem mieszkańcy zauważyli również przy ulicy Rwańskiej, nieco dalej. Tam potencjalnie niebezpieczne miejsce zabezpieczono taśmą.
Niedawno w naszym programie Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego potwierdził zainteresowanie Urzędu Marszałkowskiego wykupieniem tej kamienicy.
– My prowadzimy teraz w zasadzie kończymy inwestycje dotyczącą Gąski i Esterki, ale jednocześnie planujemy również zakup jednej z kamienic, to jest na razie oczywiście plan, zobaczymy czy to się uda. Bardzo bym chciał na potrzeby Muzeum im. Jacka Malczewskiego, gdyby udało się tę kamienicę, która jest chyba w najgorszym stanie zrewitalizować, to Miasto Kazimierzowskie by nabrało zupełnie innego wyglądu – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
W Programie Rewitalizacji Gminy Miasta Radomia na lata 2014-2023 widnieją dane właściciela obiektu. Podjęliśmy próbę nawiązania kontaktu z właścicielką, niestety, bezskutecznie.
– Jesteśmy na etapie korespondencji. W niedługim czasie z pewnością dojdzie do bezpośredniego kontaktu i oczywiście, jak to w urzędzie, musi dojść do jakiegoś operatu szacunkowego. Te wartości muszą się wszystkie zgadzać. Musi być porozumienie również z panem konserwatorem zabytków, więc jeszcze jakiś czas przed nami procedowania tej kwestii – wyjaśnia Rafał Rajkowski.
Jakie będą dalsze losy kamienicy przy Rynku 16? Czas pokaże