Tradycyjna wspólna kolacja wigilijna dla osób samotnych nie odbędzie się w normalnym wymiarze. Organizatorzy – Fundacja Wolne Miejsce i Chrześcijańska Droga Życia wraz z Urzędem Miejskim w Radomiu szykują osobom samotnym świąteczne paczki.
-Mamy dziwne czasy, czasy „COVID-owe”, ale faktycznie uważamy, że ta idea wolnego miejsca, tej wspólnej Wigilii jest cały czas ważna. Oczywiście nie możemy zrealizować tego jak robiliśmy to w latach ubiegłych, ale jest pomysł jak to zorganizować w sposób taki, żeby pokazać tym ludziom że miasto, inni ludzie, wolontariusze o nich pamiętają, że nie są odosobnieni, że mogą liczyć na wsparcie drugiego człowieka.- mówił Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Jeden z organizatorów akcji podkreślał, że nowa formuła Wigilii dla samotnych sprawdziła się już podczas tegorocznego śniadania wielkanocnego.
-Jesteśmy przygotowani już o tyle, że mamy już doświadczenie Wielkanocy a z drugiej strony mamy więcej czasu do Wigilii. Zachęcamy tutaj poprzez państwa wszystkich chętnych do współpracy, szukamy wolontariuszy, którzy właśnie w wigilię rozwiozą w sposób mobilny takie pakiety wigilijne do osób samotnych. Niedługo uruchomimy w każdym mieście, tak jak w Radomiu, w Warszawie, w Łodzi, na Śląsku, miastach partnerskich gdzie pracujemy jako fundacja, uruchomimy specjalne infolinie.- poinformował Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.
Pod numerem infolinii osoby potrzebujące będą mogły zgłaszać adres zamieszkania, oraz ilość lokatorów dla których przeznaczone zostaną paczki.
-Nasi wolontariusze w Wigilię dojadą z takim pakietem wigilijnym. Będzie to piękna paczka w której będą już ugotowane wszystkie dania wigilijne, łącznie z karpiem, łącznie z dobrą zupą, kapustami, pierogami, śledziami, czyli wszystkie te specjały, które są w każdym domu tradycyjnym. Oprócz tego będą oczywiście prezenty, wierzymy również, że będą życzenia od pana prezydenta. Mamy już taką praktykę na Wielkanoc, że były życzenia, były kartki.- zaznaczył Mikołaj Rykowski.
Kolejną inicjatywą, która ma wspomóc samotnych i ubogich jest stworzenie sieci tzw. sklepów socjalnych. Te placówki mają działać na wielu płaszczyznach.
-Nie w sposób tylko i wyłącznie taki aby komuś coś dać, ale właśnie zaprosić te osoby do relacji, która spowoduje to, że oprócz tego, że my jako Fundacja będziemy pomagać tym osobom w tańszych zakupach, ale będziemy chcieli naprawdę pomóc im realnie wyjść z ich problemu. Podać rękę w taki sposób, aby wydźwignąć ich z miejsca w którym są i prowadzić ich do miejsca, w którym będą mogli stać samodzielnie na nogach, a być może nawet pomagać innym.- podkreślił prezes Fundacji Wolne Miejsce.
Cena artykułów dostępnych w sklepach socjalnych nie będzie wyższa niż połowa ceny rynkowej danego produktu. Obecnie Organizatorzy szukają sponsorów, którzy pomogą w wyposażeniu takiego sklepu.
-Chodzi po prostu o to, żebyśmy znaleźli sponsorów, ludzi, którzy może prowadzili jakiś sklep, czy wymieniają na przykład wyposażenie swojego sklepu, żeby mogli na przykład przekazać nam to wyposażenie, żeby szybciej zorganizować cały ten sklep, bo wiadomo trzeba go wyposażyć jak każdy inny sklep, w regały, w różnego rodzaju zamrażarki, chłodnie.- wymieniał Zbigniew Ciesielski, prezes Fundacji Chrześcijańska Droga Życia.
Sklepy socjalne powstały już m.in. w Łodzi, Katowicach czy Warszawie.