Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Głównym celem zmian jest uproszczenie procedur, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.
Jak podkreślił wiceminister Łukasz Krasoń, aktualny system jest zbyt skomplikowany. Nowelizacja ma wprowadzić jedno orzeczenie dla każdej osoby.
Kilka w jednym
Obecnie osoby z niepełnosprawnościami często posiadają kilka różnych orzeczeń dotyczących ich stanu zdrowia. To powoduje chaos i piętrzy problemy w codziennym życiu, szczególnie podczas korzystania z przysługujących ulg i praw.
Nowe przepisy mają uprościć ten proces, poprzez przyznawanie jednego orzeczenia na osobę. Dodatkowo, w sytuacji zmiany stanu zdrowia, powiatowy zespół orzekający będzie mógł uchylić wcześniejsze decyzje po to, by zachować spójność dokumentacji.
System informatyczny
Istotnym elementem projektu jest wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego, który umożliwi weryfikację ważności orzeczeń. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami będą mogły łatwiej korzystać z przysługujących im przywilejów, a przy okazji unikną problemów związanych z posiadaniem wielu dokumentów.
Wiceminister Krasoń zaznaczył, że kontrolerzy biletów nie powinni żądać od osób z niepełnosprawnościami dodatkowych dokumentów poza orzeczeniem.
Większy dostęp do przestrzeni publicznej
Projekt nowelizacji zakłada także rozszerzenie dostępu do miejsc publicznych dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności dla tych korzystających z psów asystujących.
Obecne przepisy nie zawsze pozwalają im na swobodny dostęp do przestrzeni publicznej, co jest problematyczne dla wielu osób. Nowe regulacje mają to zmienić poprzez zapewnienie większych możliwości korzystania z usług i przestrzeni publicznych.
Projekt do konsultacji
Wiceminister Łukasz Krasoń zapowiedział, że projekt ustawy trafi wkrótce do konsultacji społecznych oraz międzyresortowych. Jak stwierdził, chce wsłuchać się w głosy zarówno osób popierających, jak i krytykujących proponowane zmiany.
Zależy mu przede wszystkim na stworzeniu spójnego i skutecznego systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, który uprości im dziś często bardzo trudne życie.