Religia w szkołach nadal jest jednym z gorętszych tematów w debacie publicznej. Minister edukacji Barbara Nowacka chce, aby od 2025 roku lekcje religii finansowane z budżetu państwa ograniczyć do godziny tygodniowo.
Zarówno Kościół, jak i świeccy katecheci wyrażają sprzeciw wobec tych planów. Według hierarchów Kościoła takie zmiany są krzywdzące i niesprawiedliwe. Szczególnie krytykują pomysł wyłączenia oceny z religii ze średniej oraz organizowanie tych lekcji na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej.
Kościół jest na NIE, jednak wie, że to pewnie nie wystarczy
Mimo trwających rozmów między rządem a Kościołem można już teraz przewidzieć, że liczba godzin religii w szkołach znacznie spadnie. W związku z tym Kościół przygotowuje się na ewentualność, że będzie musiał samodzielnie organizować zajęcia religijne.
Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, poinformował, że episkopat powołał dwa zespoły do opracowania nowych programów nauczania religii. Jeden z nich ma zająć się przygotowaniem nowej podstawy programowej, programu nauczania oraz podręczników, a drugi – opracowaniem materiałów do katechezy parafialnej.
Dyskryminacja, nietolerancja, segregacja
Nie tylko hierarchowie w Warszawie są zaniepokojeni. Biskupi z różnych regionów Polski krytykują plany MEN-u. Abp Wojciech Polak, prymas Polski, oraz abp Adam Szal z Przemyśla, otwarcie mówią o dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących.
Biskup Damian Muskus z Krakowa przyjął bardziej umiarkowane stanowisko. Ocenia, że ograniczenie lekcji religii do godziny tygodniowo w szkołach branżowych i maturalnych można rozważyć, pod warunkiem że będzie to przedmiotem dyskusji.
Religia na plebanii
Pomimo krytycznych głosów biskupi zdają sobie sprawę, że zmiany są nieuniknione. Dlatego przygotowują się na możliwy powrót lekcji katechezy do parafii.
Jak twierdzi „Gazeta Wyborcza”, Kościół powoli przystosowuje się do nowej rzeczywistości. Dlatego lekcje religii mogą przynajmniej częściowo wrócić do salek katechetycznych, gdzie księża będą przygotowywać dzieci do sakramentów.