Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii Power Talks wynika, żechoć pewność siebie jest mocno pożądana, mniej niż połowa ankietowanych kobiet uważa, że ją posiada.
Pewność siebie to przekonanie o własnych umiejętnościach, wartości i zdolności do radzenia sobie w różnych sytuacjach. Osoby pewne siebie są bardziej skłonne podejmować ryzyko i wyrażać swoje zdanie. Ta cecha sprzyja lepszym relacjom interpersonalnym oraz osiąganiu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
Czym dla Polaków jest pewność siebie?
Dla 71 proc. Polaków pewność siebie to przede wszystkim wiara we własne możliwości, a dla 70 proc. – umiejętność wyrażania i obrony swojego zdania. Poczucie własnej wartości to kolejna cecha, którą jako związaną z pewnością siebie wskazało 69 proc. respondentów.
Co więcej, 43 proc. badanych kobiet potrafi wyrazić swoje zdanie, ale w porównaniu z mężczyznami (57 proc.), różnica jest wyraźna. Mimo to, aż 86 proc. kobiet uznaje pewność siebie za cechę pozytywną, z czego 30 proc. uważa ją za zdecydowanie pozytywną. W przypadku mężczyzn te wskaźniki są niższe – to odpowiednio 79 proc. i 25 proc.
Z wiekiem pewność siebie rośnie
Wyniki badania pokazują, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni dostrzegają u siebie brak pewności siebie – 28 proc. w porównaniu z 20 proc. wśród mężczyzn. Tylko 34 proc. kobiet wierzy we własne możliwości, podczas gdy wśród mężczyzn jest to aż połowa.
Im jesteśmy starsi, tym robimy się pewniejsi siebie – jedynie 36 proc. osób w wieku 18–24 lat ocenia się jako pewne siebie, natomiast w grupie powyżej 55 lat wskaźnik wynosi już 55 proc.
Proces budowania pewności siebie jest długi, ale możliwy do osiągnięcia
Co trzeci Polak uważa, że pewność siebie nie jest cechą wrodzoną, lecz można ją wypracować. Aż 68 proc. kobiet wierzy, że można nad nią pracować, w porównaniu z 58 proc. mężczyzn.
Wśród młodszych respondentów, w wieku 18–24 lat, aż trzy czwarte jest przekonanych, że można zbudować pewność siebie.