Ministerstwo Rozwoju uznało za zakończone rozmowy z firmą Airbus Helicopters, które dotyczyły kontraktu na zakup przez Polskę śmigłowców wielozadaniowych Caracal. To oznacza, że – przynajmniej na razie – w Radomiu nie będą produkowane podzespoły do Caracali. Było to jedno z założeń negocjacji rządu z francuską firmą. Dziś w tej sprawie prezydent Radomia zwołał specjalny briefing prasowy. O zerwane negocjacje postanowiliśmy zapytać także u źródła, czyli we francuskim koncernie Airbus Helicopters.
Prezydent Radosław Witkowski uważa, że zerwanie negocjacji z Airbus Helicopters to zła wiadomość dla Radomia. A wszystko dlatego, że w ramach kontaktu z francuskim koncernem miała powstać w Polsce tzw. Wyżyna Lotnicza, w której skład weszłyby takie miasta jak Radom, Łódź i Dęblin. W tych ośrodkach miały być produkowane podzespoły do śmigłowców Airbusa. O tym już w maju zeszłego roku francuski koncern pisał na swoich stronach internetowych. Zdaniem prezydenta Witkowskiego, zerwanie umowy z Airbusem jest równoznaczne z tym, że Wyżyna Lotnicza po prostu nie powstanie.
– Myślę, że ten potencjał, który dostrzegła firma Airbus Helicopters wskazując na Radom, jako miasto potencjalnego zaangażowania gospodarczego zostanie również dostrzeżony przez inne, wielkie korporacje, które pytają o nasze miasto, pytają o możliwość inwestowania, możliwość rozwoju – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Na rozwój przemysłu na ziemi radomskiej poprzez inwestycje francuskiego koncernu liczył też zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz. Zdaniem posła PiS zerwanie negocjacji przez Ministerstwo Rozwoju nie kończy jednak ewentualnej współpracy polsko-francuskiej w tej kwestii.
– Jestem przekonany, że po zakończeniu sprawy z Airbusem albo będzie rozpisany kolejny przetarg, albo rząd podejmie decyzję o zakupie w ramach partnerskich negocjacji dwustronnych. Wtedy oczywiście firma Airbus Helicopters , tak jak inne podmioty, będzie mogła uczestniczyć w przetargu – uważa Wojciech Skurkiewicz.
Zapytaliśmy biuro prasowe Airbus Helicopters o przyszłość inwestycji francuskiego koncernu na ziemi radomskiej, w tym między innymi o kwestie związane z rozwojem naukowym na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. W momencie tworzenia tego materiału rzecznik prasowy Airbusa wciąż nie przysłał nam odpowiedzi na zadane pytania.