W siedzibie Fabryki Broni „Łucznik” Łukasz Wykrota z Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów Sprężyści oficjalnie przekazał zabytkowy rower wyprodukowany w Radomiu w połowie lat 30-tych ubiegłego wieku. Jego renowację zlecił organizacji obecny Zarząd Fabryki Broni „Łucznik”.
– Powierzenie tak cennego eksponatu bo my nazywamy rowery Łucznika eksponatami wymagało obdarzenia nas zaufaniem. My wiedzieliśmy, że damy sobie radę. Jako Sprężyści działamy już w świecie przedwojennych rowerów ponad 7 lat. Istnieje Muzeum Polskich Rowerów. To doświadczenie zdobywaliśmy i zdobywamy cały czas. Wiedza na temat restauracji i samych rowerów jest przeogromna – mówi Wykrota.
Renowacja roweru wymagała bardzo dużo pracy i czasu. Rower był w złym stanie.
– Chyba wszystkie rowery Łucznik, z którymi mieliśmy dotychczas do czynienia w jakimś stopniu odbiegały od oryginału. Brakowało jakichś elementów. Ten natomiast jest w 100 procentach oryginalny. Fakt, że on był zardzewiały, że opony były ze starości stwardniałe. Nikli nie było widać, lakier był zapuszczony – dodaje reprezentant Sprężystych.
Praca i wysiłek, który Sprężyści włożyli w remont roweru opłaciła się. Okazało się, że Łucznikowi z około 1935 roku niczego nie brakuje.
– Okazuje się, że po oczyszczeniu, po rozebraniu do tej przysłowiowej ostatniej śrubki i oczyszczeniu pojawił się oryginalny lakier. Nikiel był zachowany naprawdę bardzo dobrze i po wypolerowaniu ten rower powrócił do dawnego blasku. Oczywiście widać na nim ten czas, tą historię. Jest wiele różnego rodzaju rys, zadrapań, ale rower stał się bardzo wartościowym eksponatem. W 100 procentach. Oprócz dętek, które są współczesne wszystko jest oryginalne – tłumaczy Łukasz Wykrota.
Przywrócenie rowerowi wyprodukowanemu w Radomiu w połowie lat 30-tych ubiegłego wieku wpisuje się w obchody 90-lecia rozpoczęcia produkcji rowerów przez Fabrykę Broni.
– Skupiliśmy się z okazji tej rocznicy 90-lecia rozpoczęcia produkcji rowerów w Fabryce Broni nad odrestaurowaniem tego roweru. Cały czas Fabryka Broni pozyskuje broń historyczną produkowaną w fabryce przed II Wojną Światową. To są obszary, na których się skupiamy teraz, żeby ta nasza sala tradycji była jak najlepiej wyposażona. Mam tu na myśli, żeby pokazywała całe spektrum naszej historii – mówi Maciej Borecki, członek Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu.
Zabytkowy rower Łucznik typ XX, oznaczony symbolem „wz.35” zostanie umieszczony w Sali Tradycji Fabryki Broni „Łucznik” obok zabytkowej broni i pamiątek związanych z fabryką, która mieści się w siedzibie firmy przy ul. Aleksego Grobickiego w Radomiu.