Szacunkowo, do operacyjnego leczenia otyłości w Polsce kwalifikuje się około 700 tysięcy osób. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym od nowego roku można wykonać operację bariatyczną.
– Jest kilka metod leczenia chirurgicznego otyłości. Najczęściej wykonywane są to operacje rękawowa resekcja żołądka i wyłączenie żołądkowo-jelitowe. Operacje w skrócie, bo to jest dość skomplikowane, żeby to opowiedzieć tak dokładnie, polegają na tym, że zmniejszamy objętość żołądka, do około 150 ml w przypadku rękawowej resekcji żołądka lub 30 ml w przypadku wyłączenia żołądkowo-jelitowego i skracamy przewód pokarmowy – mówi prof. dr hab. Krzysztof Paśnik, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej
Operacje wykonywane są w technice laparoskopowej, co dla chorych otyłych ma niezmiernie istotne znaczenie. Do takiego zabiegu kwalifikują się osoby, których Body Mass Index jest większy niż 40, co oznacza skrajną otyłość. Jeżeli pacjent ma choroby współistniejące typu cukrzyca czy elementy zespołu metabolicznego, wtedy ten wskaźnik masy ciała wynosi 30.
– Jeżeli chodzi o ocenę skuteczności leczenia chirurgicznego wynosi ona około 80%, czyli 80% osób zoperowanych odniesie trwały ubytek masy ciała i wycofanie się u części chorych trwale elementu zespołu metabolicznego, czyli cukrzycy typu drugiego, natomiast te 20%, to są osoby, które mogą powrócić do swojej wyjściowej masy ciała, ale to jest zależne od stosowania się do zaleceń, bo sama operacje nie wyleczy, po prostu trzeba się do tego dobrze przygotować i później kontynuować swoje leczenie – dodaje
W MSS wykonano jak do tej pory 3 zabiegi, z racji tego, że ten ośrodek dopiero powstaje. W Polsce w ciągu roku wykonuje się takich zabiegów około 5 tysięcy.
– Ja myślę, że ta operacja spowoduje, że oni będą wtedy normalnie funkcjonować i żyć, bo zdecydowanie się poprawia jakość życia po tych zabiegach operacyjnych. Osoby, które czasami nie mogą sobie zawiązać butów prawda, codzienna higiena stanowi dla nich problem, oni zaczynają normalnie funkcjonować i oni dopiero doceniają dlaczego to późno tak zrobili.
Po operacjach lekarz zaleca pewne ograniczenia żywieniowe, jednak po określonym czasie pacjenci powracają do normalnych posiłków, tylko w mniejszych ilościach.