Pandemia COVID-19 nie tylko negatywnie odbiła się na polskiej służbie zdrowia, ale także obnażyła problemy, które towarzyszą jej od dawna. Dodatkowo lockdown, utrudnione kontakty międzyludzkie oraz kryzys ekonomiczny wywarły piętno na kondycji psychicznej Polaków. Właśnie trudnej sytuacji rodzimej psychiatrii, a w szczególności psychiatrii dziecięcej, poświęcony jest projekt Dwubiegunowi, realizowany częściowo przez licealistki z Radomia.
-Bierzemy udział w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” i nasz projekt społeczny chce pokazać, że zdrowie psychiczne jest ogromnym tematem tabu. Osoby chore nie dostają wystarczająco dużo pomocy a ilość oddziałów w Polsce jest niewielka. Brakuje specjalistów oraz na wizytę u lekarza trzeba czekać kilka miesięcy.- mówi Małgorzata Paduch, która współtworzy projekt „Dwubiegunowi”.
Uczestnicy olimpiady „Zwolnieni z teorii” mają za zadanie stworzyć i prowadzić kampanię społeczną,
-Poprzez olimpiadę zdobywamy praktyczne doświadczenie i możemy też uzyskać certyfikaty wydane przez PMI, które mogą nam później pomóc przy rekrutacji na studia. Głównym celem olimpiady jest zmiana systemu edukacji w Polsce, ponieważ nie podoba nam się to, że w systemie edukacyjnym liczy się tylko teoria, a nie ma nic o umiejętnościach praktycznych, które są bardziej przydatne w przyszłości, w dorosłym życiu.- stwierdziła Julia Franczuk.
Projekt jest realizowany już po raz drugi.
-Nasz projekt jest kontynuacją tego samego projektu z tamtego roku. Nasza kierowniczka grupy Agnieszka Jastrzębska postanowiła, że będzie druga edycja tego właśnie projektu, zebrała zespół dziewcząt, jest nas siedem i razem działamy właśnie rzecz polskiej psychiatrii.- powiedziała Zuzanna Prygiel.
Uczestniczki projektu dociera do odbiorców głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Głównym celem poza uświadomieniem problemu jest zbiórka pieniędzy na oddział psychiatrii dziecięcej.
-Środki przeznaczymy przede wszystkim na oddział psychiatrii dziecięcej w Warszawie w szpitalu przy ulicy Żwirki i Wigury. Jest to bardzo szczególny oddział, ponieważ w czasach pandemii trafiają tam dzieci w bardzo dużym kryzysie zdrowia psychicznego. Te dzieci są też osamotnione, siedzą w pojedynczych, odizolowanych salach, bez kontaktu z innymi dziećmi, też mają ograniczony kontakt z rodzicami i jeszcze muszą walczyć o swoje zdrowie.- dodała Julia Franczuk.
Część zebranych środków trafi także na konto fundacji eFKropka, walczącej ze stygmatyzacją osób, które przeszły kryzys psychiczny. Link do zbiórki znajdą państwo na społecznościowych profilach projektu Dwubiegunowi.