To już tydzień od momentu, w którym dzieci na nowo wróciły do nauki stacjonarnej w szkołach. Jak się okazuje, nie dla wszystkich był to radosny powrót. Liczne badania pokazują, że długa nauka zdalna źle wpłynęła na zdrowie psychiczne uczniów.
– Dlatego chcielibyśmy państwu przedstawić element szerszej współpracy, jaką Urząd Miasta realizuje z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu przy udziale Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wszystkich trzech poradni, które działają w naszym mieście. Chcemy sprawdzić, na podstawie szeroko zakrojonych badań w jaki sposób pandemia dotknęła radomskich uczniów ich rodziców i nauczycieli – mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
Badanie przygotowane przez pracowników naukowych UTH ma formę ankiety, która już w tym tygodniu ma trafić do radomskich szkół.
– Bardzo istotne jest, żeby te badania były przeprowadzone jak najszybciej, dlatego, że efekt taki powakacyjny to już nie będą te same wyniki. Po co chcemy to zrobić? Chcemy dobrze dostosować wsparcie psycho-profilaktyczne ze strony poradni, ale myślę, że również ze strony szkół nacelowane na potrzeby uczniów i środowiska szkolnego – mówi Małgorzata Gumińska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Radomiu.
Oprócz najmłodszych na zdalnym nauczaniu ucierpieli również nauczyciele i dyrektorzy.
– Te badania, które będziemy realizować, mam nadzieję, że przyczynią się do lepszej organizacji. Generalnie jesteśmy lepiej nastawieni na taką pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla wszystkich tych grup, które chcemy badać, bo one są najważniejsze i tych problemów będzie dużo i z tego będziemy wychodzić jeszcze latami. – Elżbieta Sałata, rektor UTH.
Badanie przewidziane jest dla uczniów wszystkich typów szkół od 5 klasy podstawowej.
– Pani rektor sugerowała, żeby to były i 7 i 8 klasy, ale ja ze swojego zeszłorocznego pilotażu, wiem, że uczniowie 5 i 6 klasy mieli bardzo cenne spostrzeżenia i już to jest ta grupa, którą będziemy badać. Chcemy wszystkie typy szkół ponadpodstawowych i uczniów wszystkich klas. my też na uczelni będziemy robić takie badania, kontynuować wśród studentów – dodaje dr Maria Gagacka, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny.
Przed Bożym Ciałem odbyło się już spotkanie z dyrektorami radomskich szkół w tej sprawie. Według zastępcy prezydenta Radomia, Katarzyny Kalinowskiej, odzew jest pozytywny.