W tym roku już po raz szósty odbywa się wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jest to wyróżnienie przyznawane debiutującym, młodym prozaikom, którzy swoją twórczością wprowadzają nowe spojrzenie na polską prozę artystyczną.
– Ten debiut to czasami wielka szansa dla nowych twórców na to żeby przełamywać pewne schematy, na pokazanie nowych trendów w literaturze jak i również to szansa dla tych nowych twórców na rozpoczęcie wielkiej literackiej kariery – mówi Radosław Witkowski Prezydent Radomia.
Laureat Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza otrzyma 40 000 zł oraz lornetkę będącą symbolem twórczości. W tym roku kapituła wskaże również osobę, która w ramach rezydencji literackiej wyjedzie na miesiąc do Vence na południu Francji. Wszyscy nominowani również otrzymają nagrody finansowe.
– Każdy z nas kiedyś był na początku swojej kariery, był na starcie i miał wielkie marzenia, wielkie plany, i napotykał na swojej drodze ludzi którzy wspierali i pomagali i tym jest ta nagroda. Jest takim podaniem ręki w spełnianiu marzeń – dodaje Małgorzata Świątek, mecenat Jarosława Krzyżanowskiego.
Nagrodę Gombrowicza otrzyma ktoś z autorów następujących książek: ,,Szalejów” Macieja Bobuli, ,,Wdech i wydech” Dominiki Horodeckiej, ,,Portrety” Jolanty Jonaszko, ,,Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak oraz ,,Niż” Macieja Topolskiego. Ogłoszenie nazwiska zwycięzcy spośród pięcioro nominowanych, będzie miało miejsce podczas festiwalu ,,Opętani Literaturą’’.
– Hasłem tegorocznego Festiwalu dość oczywistym jest ,,Wracamy” bo wracamy po pandemicznej przerwie kiedy festiwal obywał się mocno okrojony i tylko w Internecie, wracamy do spotkań z publicznością które są czymś niepowtarzalnym tego nie da się zastąpić żądną transmisją, żadnym kontaktem za pomocą mediów – wyjaśnia Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza.
Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli jest oddziałem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Piecze nad instytucją sprawuje Samorząd Województwa Mazowieckiego.
– Chcemy być uczestnikiem, chcemy tu mocno wspierać poprzez tez właśnie wsparcie finansowe, ale jak państwo wiecie zawsze co podkreślał również Pan Tomasz Tyczyński pan kurator byliśmy i zawsze wspieraliśmy choćby wspierając finansowo to muzeum, nagrodę Gombrowicza i wszystkie te działania które podejmuje Muzeum – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza.
Festiwal potrwa od 11 do 18 września w Radomiu i we Wsoli. W części literackiej m.in. twórczość Jacka Baczaka, Kornela Filipowicza oraz Zyty Oryszyn. W części muzycznej zaś Renata Przemyk, Leski a także Ewa Bem.
– Wspieramy też cały festiwal ,,Opętani literaturą” na który i ja chciałbym w imieniu pana kuratora i pana prezydenta bardzo serdecznie państwa zaprosić. To będzie cały tydzień niesamowitych wspaniałych wydarzeń zwieńczonych 18 września wielką Galą i ogłoszeniem laureata nagrody im. Witolda Gombrowicza – dodaje Artur Marcinkiewicz Prezes ,,Kombud”
Szczegółowy plan tego wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Gombrowicza. Wstęp na wydarzenia wolny, poza Galą oraz koncertem Ewy Bem. Obowiązują tu bezpłatne wejściówki, które można odebrać 15 września o godzinie 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Organizatorami są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Partnerem honorowym jest Rita Gombrowicz a partnerem głównym Unidevelopment.