Radomskie Święto Chleba to już tradycja. W tym roku odbyła się 24. edycja tego wydarzenia, a jego hasłem było „Chleb na życie – zdrowsze życie”. Na odwiedzających czekały stoiska przygotowane przez piekarnie rzemieślnicze, rodzinny festyn, występy artystyczne oraz liczne koncerty.
Organizatorem Święta Chleba jest Radomski Cech Piekarzy.
– Kiedyś sobie tak powiedzieliśmy, że każde kolejne Święto Chleba ma nie być gorsze od tego, które było, a nawet ma być lepsze. Myślę, że ta edycja pokazuje, że stanęliśmy na wysokości zadania, ponieważ mamy tu bardzo dużo atrakcji, dużo dzieje się na scenie i poza sceną. Mamy stoiska radomskich piekarzy, mamy stoiska z rękodziełem, z wyrobami, które na co dzień musielibyśmy gdzieś szukać, a tutaj są na wygniecenie ręki (…) Każdy z nas przygotował coś specjalnego na Święto Chleba, wypieki takie które zaskakują naszych klientów ale tez spotykamy się z taka pozytywna odpowiedzią, że to pieczywo które mogą tu spróbować ono jest tak dobre, wysokiej jakości, że oni później przychodzą i to pieczywo staje się kolejnym artykułem który wypiekamy – mówi Jarosław Gajda, właściciel piekarni „Gajda”.
– Jest to dzień w trakcie którego celebrujemy chleb, chleb który stanowi podstawę naszej piramidy żywieniowej, jest to okazja aby dodatkowo wyjść, spotkać się z naszymi konsumentami i zaprezentować nad czym pracowaliśmy przez ostatnie miesiące oraz po prostu wspólnie spędzić czas w miłej atmosferze (…) W trakcie Święta Chleba mieliśmy przyjemność zaprezentować radomianom trzy produkty, które miały swoją premierę właśnie w ten dzień. Pierwszą z nich były empanady czyli małe pieczone pierożki z nadzieniami, szpinakowym oraz soczewicą (…) Oprócz tego wzięliśmy na warsztat klasyk, drożdżówkę z serem ale stwierdziliśmy, że trzeba ją wymyślić na nowo, dlatego też zmieniliśmy wszystko w tym produkcie versus ten, który był oferowany dotychczas w naszej ofercie (…) Oczywiście Święto Chleba więc nie mogło zabraknąć również chleba. Tutaj oferowaliśmy chleb z pieczonym ziemniakiem i cebulą. Chleb cieszył się bardzo dużą popularnością, sam widziałem niektóre osoby, które każdego dnia Święta Chleba przychodziły aby nabyć bochenek – mówi Marcin Fogiel z piekarni Fogiel&Fogiel
Święto Chleba to także wręczenie Klucza Św. Kazimierza. W tym roku statuetkę otrzymał min pan Marek Mioduszewski.
– Bardzo mi milo, że cech mnie nagrodził kluczem Św. Kazimierza. Tak jak powiedziałem na scenie po otrzymaniu nagrody, byłaby to niesamowita frajda dla mojego dziadka który był poznańskim cukiernikiem i myślę, że dziadek z chmurki jak to zobaczył, to się uśmiechnął od ucha do ucha (…) Redaktor Bułeczka z powodu ogólnopolskiej kampanii społecznej: dieta kanapkowa smaczna i zdrowa, gdzie w ramach tej kampanii jeździmy z Panem Kanapką po szkołach i przedszkolach radomskich i nie tylko radomskich, propagując zdrowy sposób odżywiania i zachęcając do diety kanapkowej właśnie, czyli do jedzenia pieczywa które wbrew paskudnym plotkom wcale nie tuczy i jest zdrowe jak najbardziej – mówi Marek Mioduszewski, redaktor „Bułeczka”.
W tym roku radomscy piekarze przygotowali dla odwiedzających specjalne przysmaki, takie jak chleb z pieczarkami czy ziemniakami i cebulą. Na stoiskach nie mogło zabraknąć również słodkich wypieków. Chętni mogli także poznać tajniki pracy piekarza i przygotować własne wyroby.
– Wydarzenie jak każde inne, niedługo będziemy mieć jubileusz. Jest takie święto potrzebne, jest bardzo potrzebne, by promować polskie pieczywo, polskie zdrowe pieczywo.(…) Ja jak zwykle stawiam na naturalne fermentacje czyli zakwasy i rozczyny, które są szczepione bakteriami mlekowymi także takie prowadzenie produkcji sprzyja naszemu zdrowiu i tak będziemy pracować dalej (…) Dbam oczywiście o tradycje choć tez patrzmy jaka jest kultura ludzi w tej chwili, czego potrzebują więc musimy się troszeczkę dostosować do klientów i dlatego wprowadzamy różne gatunki pieczywa – mówi Ewa Brzezińska, właścicielka piekarni „Wacyn”.
Impreza przyciągnęła na Plac Corazziego tłumy mieszkańców, którzy oprócz dobrego jedzenia mogli posłuchać muzyki na żywo oraz obejrzeć występ szermierzy.
-Tegoroczne święto chleba jest to jak powiedzieliśmy wcześniej jest 24 i tak naprawdę jest jedno z najbogatszych chyba artystycznie jakie było do tej pory (…) Wczoraj były bardzo fajne takie folkowe zespoły folkowy klimat a dzisiaj mamy bardziej taka nutkę rockową mamy zespół ex Maanam mamy radomski zespól coverowy także bardzo fajnie to wygląda (…) Mamy bardzo fajnie przygotowane dwa dni święta chleba (…) Przed chwilą nawet rozmawialiśmy z prezydentem Radomia doszły go takie słuchy i przeliczenia ze jest większa ilość osób niż była w zeszłym roku (…) Wróciliśmy do miasta ludzie się bardziej przyzwyczajają i widać ze ten postęp frekwencji ludzkiej na tym naszym świecie chleba jest co raz lepiej co raz fajniej – mówi Paweł Pastuszka, właściciel piekarni „Pastuszka”.
W przyszłym roku jubileuszowa, 25 edycja Święta Chleba.