Już niebawem gmina Szydłowiec zainwestuje fundusze unijne w wymianę starych kotłów centralnego ogrzewania na ekologiczne urządzenia. W ramach projektu wybudowane zostaną także instalacje odnawialnych źródeł energii.
-Jest to dofinansowanie na blisko półtora miliona złotych i jest to kolejne dofinansowanie na tego typu przedsięwzięcie. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważna jest ochrona środowiska, także są to środki zarówno pożądane tak stricte dla przeciętnego Kowalskiego jak i globalnie, także tym większe podziękowania tutaj ze strony władz gminy Szydłowiec.- mówił Artur Ludew, burmistrz Szydłowca.
W podpisaniu umów brał udział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
-Myślę, że to jest bardzo ważny projekt, zwłaszcza dla tych obszarów, w których jeszcze tradycyjne ogrzewanie przeważa nad np. centralną siecią ciepłowniczą, czy paleniskami gazowymi, ponieważ ciągle mamy problem ze smogiem.- zaznaczył Adam Struzik.
Obecny przy podpisaniu umów wicemarszałek Rafał Rajkowski podkreślił jak widoczne w przestrzeni publicznej są środki unijne trafiające do miast subregionu radomskiego, w tym oczywiście do Szydłowca.
-To widać szanowni państwo, rynek tego pięknego miasta, ratusz tego pięknego miasta, zalew zrewitalizowany, zamek, muzeum instrumentów ludowych, szereg dróg, rozmawiamy z panem marszałkiem dzisiaj i za chwilę będziemy rozmawiali z panem burmistrzem o strefie przemysłowej. Ważne inwestycje, kluczowe inwestycje dla rozwoju tego miasta.- mówił Rafał Rajkowski.
Marszałek Adam Struzik zaznaczył, że Szydłowiec jest bardzo aktywny w kwestii pozyskiwania funduszy z Urzędu Marszałkowskiego.
-Panie burmistrzu cieszę się, że kolejna rzecz, to też świadczy o tym, że samorząd Szydłowca jest aktywny, że potrafi w konkursach wygrywać, bo to nie są pieniądze, które się tak dostaje, to trzeba w konkursie wygrać. Także gratuluję panu, że pan otrzymał kolejne wsparcie i mam nadzieję, że zakończycie ten projekt sukcesem.- powiedział marszałek województwa mazowieckiego.
W ramach projektu powstanie łącznie 126 instalacji, w tym kotły na biomasę, kotły gazowe, instalacje fotowoltaiczne i 11 zestawów kolektorów słonecznych.