Miasto Kazimierzowskie, które mogłoby być wizytówką Radomia dalekie jest obecnie od idealnego stanu. Sytuację poprawia rewitalizacja kamienicy Deskurów, czy domów Gąski i Esterki. Od pewnego czasu renowacji podlega także najstarszy zachowany na tym terenie budynek, czyli kościół Farny.
-W ciągu ostatnich lat w Farze, jeżeli ktoś dawno nie był to zapraszam do środka, zostały przeprowadzone renowacje kościoła, m.in. renowacje witraży, także wcześniej było odnowienie organów w ogóle i teraz przez ostatnie lata malowidła. Malowidła pana Wacława Taranczewskiego wpisane do rejestru zabytków też już za mojej bytności.- wymieniał ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu.
Po pracach wykonanych wewnątrz świątyni przyszedł czas na odnowienie terenu wokół Fary.
-No i zostało takie uwieńczenie, czyli plac wokół kościoła, który wymaga także drenażu, przebudowy kanalizacji deszczowej, no i cały plac, który dokończy, że ta Fara trochę wyświetli się w tej części Radomia, no zagra to wszystko. Stąd taka powstała inicjatywa, żeby na jubileusz 660-lecia wszyscy Radomianie, bo Fara to jest kościół całego miasta Radomia, tak się powinni wszyscy czuć, po prostu żeby w jakiś sposób dopomogli w tej inwestycji.- tłumaczył proboszcz radomskiej Fary.
Renowacja ma służyć nie tylko estetyce. Na odnowionym placu pojawi się się tzw. ścieżka historyczna. Specjalne tablice poinformują przechodniów o wybitych postaciach, które odwiedziły Farę na przestrzeni 660 lat jej istnienia.
-Będą płyty z brązu, upamiętniające tych władców, zaczynając oczywiście od Kazimierza Wielkiego, który ufundował ten kościół, a kończąc na kardynale Karolu Wojtyle, który też przed tym zanim został papieżem też był w tym kościele. Tych osobistości wyszło nam 23.- podsumował ks. Mirosław Nowak.
Wstępnie parafia przewiduje, że koszt renowacji placu wyniesie około 600 tysięcy złotych. Zbiórkę można wesprzeć wchodząc na stronę fara.radom.pl.