Archiwum Państwowe w Radomiu świętuje ustanowiony w zeszłym roku Dzień Archiwisty. Przypadające na 30 września święto ponownie jest okazją do otwarcia wystaw i prezentacji ciekawych materiałów, które z pewnością zainteresują zwiedzających.
-W zeszłym roku uroczyście obchodziliśmy to święto, organizując warsztaty, również wystawy i prelekcje. W tym roku ze względu na stan pandemii musieliśmy nieco ograniczyć nasz zamierzenia, natomiast zorganizowaliśmy wystawę – Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów. Jest to wystawa składająca się z materiałów przekazanych przez darczyńców.- opisuje Aleksandra Nosowska, kurator wystawy.
Wystawa jest zorganizowana w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0, która została zapoczątkowana w zeszłym roku i spotkała się z dobrym odzewem zwiedzających.
-Wystawy prezentują kolekcje przekazane przez naszych darczyńców, którzy wzbogacili o cenne materiały nasz zasób. Plansze poświęcone są różnym darczyńcom, przedstawiają różne materiały z życia codziennego, przedstawiają historię Polski również. Zwiedzając wystawę państwo mogą otrzymać również nasz katalog, który prezentuje materiały znajdujące się na wystawie, jak również materiały, które nie zostały uwiecznione.- wymienia Agata Micek, archiwista Archiwum Państwowego w Radomiu.
Pracownicy Archiwum Państwowego w Radomiu zrealizowali film instruktażowy, który prezentuje technikę właściwej konserwacji rodzinnych pamiątek.
-Papier jest najlepszym i najtrwalszym nośnikiem informacji. Przedstawimy kilka metod zabezpieczania archiwaliów i kilka prostych technik konserwacji, możliwych do wykonania samodzielnie w domu.- mówiła Ewa Kosiec, pracująca w pracowni konserwacji
Dla odwiedzających wystawę przygotowano też zestaw odpowiednich do tego narzędzi.
-Jak wiemy w piwnicach, na strychach, w szufladach gdzieś głęboko schowane posiadamy różne dokumenty, fotografie związane z naszą rodziną i często jest tak, że nie wiemy co z nimi zrobić, jak je zabezpieczyć. Oczywiście możemy je przekazać do Archiwum Państwowego, my tutaj właśnie organizujemy wystawy potem z takich materiałów bardzo ciekawe.- zapewniała Aleksandra Nosowska.
Nieprzypadkowo archiwiści zachęcają do dzielenia się materiałami z domowych zbiorów, bowiem jak widać dobrze zachowane przedmioty codziennego użytku mogą z czasem stać się cennym eksponatem.
-Archiwa Państwowe przechowują materiały na „wieczne przechowywanie”, więc to co za 100 lat nasi potomkowie zobaczą to będą również aspekty naszego życia codziennego. To co dzisiaj wydaje nam się rzeczą naturalną, np. bilet komunikacji miejskiej czy jakiś druk, formularz no za te 100 lat może być unikatowe.- zaznaczyła kurator wystawy.
Film instruktażowy jest dostępny w mediach społecznościowych archiwum. Wystawę będzie można zwiedzać do 13 listopada włącznie.