W czwartek 1 października odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju Miasta Rady Miejskiej w Radomiu. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim koncepcji zagospodarowania obszarów między Śródmieściem a portem lotniczym.
– Była bardzo dobra reprezentacja miejskiej pracowni urbanistycznej, był referat zgłoszony z głównymi tezami, szkoda, że zabrakło akurat przedstawiciela inwestora, ale przeprosił oficjalnie, jest jak najbardziej zainteresowany i protokół z tego spotkania będzie udostępniony – mówi Tomasz Gogacz, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta Rady Miejskiej w Radomiu
Jak uważa przewodniczący Komisji sprawa lotniska w Radomiu to wielka szansa dla miasta, do której należy podejść poważnie. Airport City to śmiała i odległa wizja. Potencjalne położenie tej strefy będzie wybrane spośród kilku propozycji.
– Ta dzielnica przydworcowa, czyli to, żebyśmy mieli bardzo piękny fragment wschodniej części Radomia, jest on bardzo ambitnym na pokolenie zadaniem. Jeśli chodzi o kwestie dworca Radom-Wschód sama trasa dojazdowa, sama ta przestrzeń do samego lotniska, to powiem szczerze w krótkim wywiadzie tego się nie da streścić – mówi dalej przewodniczący.
Doktor Łukasz Zaborowski prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego wyjaśnia, jakie korzyści dla miasta i dla radomian może mieć wybudowanie Airport City. Jednym celem jest to, by uchronić mieszkańców przed inwestycjami, które mogą powstawać w niewłaściwych miejscach, przez co zagospodarowanie przestrzeni lotniskowej będzie nieefektywne.
– Drugi natomiast wymiar jest taki, że jeżeli mamy dobre plany urbanistyczne, to dla inwestora wyższej rangi, taki teren staje się bardziej atrakcyjny, ponieważ jeśli ktoś chce przyjść z naprawdę dobrą, dużą inwestycją, prestiżowa inwestycją, to będzie szukał dobrego odpowiedniego otoczenia. Jeżeli ten teren będzie dobrze zaplanowany od strony urbanistycznej, to wtedy dla takiego inwestora, jest to pewna gwarancja – tłumaczy doktor Łukasz Zaborowski prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.
Podczas posiedzenia zaproponowano również podział terenu od Śródmieścia do lotniska na podstrefy, które zależnie od swoich predyspozycji, będą inaczej zagospodarowane.
– Takie najważniejszy punkty są dwa: jednym z nich jest otoczenie przyszłego przystanku kolejowego Radom-Wschodni, czyli pod wiaduktem ulicy lubelskiej, no a drugim jest samo sąsiedztwo terminala portu lotniczego. Oprócz tego jeszcze taką priorytetową osią jest cała ulica lubelska, która powinna stanowić coś w rodzaju takiego korytarza lotniskowego, łączącego właśnie port lotniczy ze Śródmieściem – wyjaśnia Łukasz Zaborowski
Kolejnych spotkań Komisji możemy spodziewać się wkrótce. Budowa Portu Lotniczego Warszawa-Radom ma zakończyć się w 2022 roku.