Szerokim echem odbiła się w krajowych mediach sprawa listu prezydenta Niemiec, który w korespondencji do Andrzeja Dudy oferował Polsce pomoc w walce z pandemią. Odpowiedź pałacu prezydenckiego to podziękowanie za deklarację i zasygnalizowanie gotowości na wzajemną pomoc. W obliczu braku konkretnych ustaleń samorząd województwa mazowieckiego postanowił działać niezależnie od instytucji centralnych.
-Samorząd województwa wystosował pisma w których sygnalizujemy, że my jesteśmy taką pomocą zainteresowani, z uwagi na dobro mieszkańców naszego regionu. Jeżeli ktoś w tak trudnych czasach pandemii wyciąga do nas rękę, oferuje wsparcie to nie wypada po prostu takiej pomocy nie przyjąć.- mówi Marta Milewska, rzecznik samorządu województwa mazowieckiego.
Urząd marszałkowski podkreśla, że pomimo uruchomienia znacznych środków każda dodatkowa pomoc jest mile widziana.
-Mazowsze przyjmie chętnie jakąkolwiek pomoc bo potrzeby są olbrzymie. W czasie pandemii wszyscy obserwujemy co się dzieje, mimo że dokonujemy olbrzymich zakupów, głównie dzięki wsparciu unijnemu i uruchomionemu przez nas projektowi unijnemu na 255 mln złotych to oczywiście każdy dodatkowy sprzęt, każde respiratory, każde środki ochrony osobistej są na wagę złota.- zaznaczyła Marta Milewska.
Zdaniem samorządu Mazowsza współpraca na linii europejskich regionów jest możliwa także niezależnie od struktur rządowych.
-Działania dyplomatyczne, współpraca pomiędzy regionami odbywa się nie tylko na poziomie centralnym, ale również na poziomie samorządowym. Samorząd województwa od lat bardzo aktywnie współpracuje z wieloma regionami w całej Europie, również w Niemczech, więc jak najbardziej w ramach tej współpracy możliwe jest udzielenie takiej pomocy.- deklaruje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
O wszelkich ustaleniach w sprawach zagranicznej pomocy dla województwa mazowieckiego będziemy państwa informować.