W najbliższą niedzielę, we wszystkich diecezjach w Polsce, odbędzie się coroczne liczenie wiernych. Kościół zbada zarówno frekwencję na mszach, jak i liczbę osób przystępujących do komunii.
Decyzję o przeprowadzeniu badania podjęła Konferencja Episkopatu Polski. Wybór daty padł na 13 października.
Jak było?
Z danych z 2022 roku wynika, że w Polsce na mszę świętą uczęszczało 29,5 proc. wiernych, czyli o 1,2 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Przystępujących do komunii było natomiast 13,9 proc., o 1 proc. więcej niż w 2021.
Diecezje o największej frekwencji to tarnowska, rzeszowska i przemyska, gdzie ponad 45 proc. wiernych uczestniczyło w nabożeństwach. Z kolei w diecezjach łódzkiej, szczecińskiej i sosnowieckiej wskaźnik uczestnictwa spadł poniżej 20 proc.
Mniej chrztów i małżeństw
Z badań wynika także, że w 2022 roku nastąpił wyraźny spadek liczby chrztów. W całym kraju ochrzczono 302,2 tys. osób, o 4,2 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim.
Liczba udzielonych sakramentów małżeństwa wyniosła 87,9 tys., niemal identycznie jak w 2021 roku. Mimo spadków w innych obszarach liczba osób przystępujących do pierwszej komunii oraz bierzmowania pozostała na stabilnym poziomie.
Czym jest Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego?
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, który przeprowadza badania, działa już od ponad 50 lat. Funkcjonuje od 1972 roku, zajmuje się zebraniem i analizą danych. Oprócz uczestnictwa w nabożeństwach Kościół przyjrzy się także działalności bibliotek parafialnych i wspólnot duszpasterskich. Założony przez pallotynów jest najstarszym ośrodkiem socjologii religii w Polsce.
Instytut współpracuje z Głównym Urzędem Statystycznym, a jego głównym zadaniem jest analiza religijności oraz katolicyzmu w kontekście społecznym.