Według badań przeprowadzonych na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna wiedza Polaków na temat stref czystego transportu (SCT) jest bardzo ograniczona. Zaledwie 14 proc. obywateli wie, czym dokładnie są SCT, na czym polegają i gdzie obowiązują. Jednocześnie aż 36 proc. Polaków jest zdania, że tego typu strefy w ogóle nie powinny być wprowadzane.
Mimo uruchomienia pierwszej SCT w Warszawie 1 lipca tego roku 29 proc. Polaków wciąż nie słyszało o tej inicjatywie, a 28 proc. słyszało, lecz nie rozumie jej zasad. O SCT rzadziej słyszały kobiety, osoby młodsze oraz te, które nie posiadają samochodu.
SCT oczami kierowców
Posiadanie samochodu i częste z niego korzystanie wyraźnie wpływa na świadomość w kwestii SCT. Wśród aktywnych kierowców świadomość istnienia SCT jest wyższa, jednak nadal aż 22 proc. z nich nie ma pojęcia o tej inicjatywie.
W województwie mazowieckim, mimo bliskości warszawskiej SCT, 22 proc. mieszkańców nie wie o jej istnieniu. Brak świadomości na temat SCT może skutkować problemami, szczególnie dla osób przyjezdnych, które nie będą przygotowane na zmiany w przepisach w miastach objętych strefami.
Opinie Polaków na temat SCT są mocno podzielone
Aż 53 proc. respondentów poparło ideę wprowadzenia SCT, podczas gdy 47 proc. jest jej przeciwnych. Wśród przeciwników znajdują się głównie mężczyźni oraz osoby posiadające samochody, natomiast zwolennikami są zazwyczaj osoby bez auta.
Argumenty za SCT obejmują m.in. ochronę klimatu, poprawę zdrowia obywateli i zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach. Przeciwnicy wskazują natomiast na ryzyko „wykluczenia transportowego”, które może pogłębić nierówności społeczne, oraz na potencjalne negatywne skutki gospodarcze, w tym upadki lokalnych sklepów i usług w centrach miast.
Z ekstremalnie surowymi zasadami nie jest nam po drodze
Zapytani o preferowane zasady działania SCT respondenci opowiedzieli się przeciwko najsurowszym restrykcjom. Całkowity zakaz wjazdu do SCT poparło jedynie 13 proc. ankietowanych, natomiast wyłączne zezwolenie na wjazd samochodów elektrycznych – 11 proc.
Więcej osób zgodziło się na ograniczenie wjazdu zależne od wieku samochodu (16 proc.) oraz na zakaz wjazdu dla osób spoza strefy. Jednocześnie 36 proc. badanych uważa, że SCT nie powinny być wprowadzane nigdzie w Polsce. Tę opinię częściej podzielają mężczyźni, mieszkańcy wsi oraz aktywni kierowcy.