Historia Hubala opowiedziana na nowo. W niedzielę 18 września w Muzeum Wsi Radomskiej odbyło się plenerowe widowisko poświęcone Henrykowi Dobrzańskiemu, majorowi kawalerii Wojska Polskiego. Dzięki niesamowitej scenerii skansenu odwiedzający mogli przenieść się w czasie do 1939 roku.
– Samorząd Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2022 rokiem majora Hubala, stąd też dzisiejszy dzień poświęcamy jego osobie, jego żołnierzom, jego batalionom, którzy wtedy w 1939 roku wyszli i walczyli o Rzeczypospolita Polską – mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
Głównym punktem obchodów była inscenizacja historyczna ukazująca wydarzenia z przełomu 1939 i 1940 roku, kiedy to oddziały majora Dobrzańskiego ścierały się w potyczkach z wojskami niemieckimi. Dzięki narracji i klimatycznej muzyce widowisko nabrało charakter plenerowej lekcji historii.
Na odwiedzających czekały także liczne wystawy oraz projekcja filmu o oddziale majora Hubala.
– Przypominamy postać majora Henryka Dobrzańskiego, bo jest to kawał wspanialej historii naszego regionu, a jednocześnie znakomity przykład człowieka, który swą postawą udowadniał wszystkim czym jest słowo honoru, czym jest przysięga, czym jest wierność i poświecenie w imię idei wolności i niepodległości. Myślę, że ta forma inscenizacji najbardziej dociera do młodego odbiorcy – dodaje Przemysław Bednarczyk, Kierownik Działu Kultury Wsi w Muzeum Wsi Radomskiej.
Historia majora Hubala związana jest ściśle z terenami ziemi radomskiej i kieleckiej. To właśnie z tych okolic pochodziła jego mama i to właśnie tutaj prowadził swoje działania w czasie okupacji niemieckiej. Był również uczestnikiem walk na frontach I wojny Światowej i wojny polsko-bolszewickiej, a w dwudziestoleciu międzywojennym zasłynął jako doskonały jeździec. O historii majora Dobrzańskiego można było porozmawiać z Jackiem Lombarskim, autorem licznych opracowań.
– Najbardziej znanym epizodem życia Hubala jest ten okres właśnie wojenny, krótki okres od września do 30 kwietnia, do dnia jego śmierci, spopularyzowany przez Melchiora Wańkowicza w „Hubalczykach” oraz film Poręby pt. „Hubal”. On sam nie prowadził działań zaczepnych przeciw Niemcom, sami Niemcy się dziwili co on właściwie robi, ale ta jego działalność konspiracyjna była tak mało rozszyfrowana przez Niemców, że po prostu nie natrafili na nią. Kiedy minęła zima, stopniały śniegi, rozpoczęła się akcja likwidacji oddziału – mówi Jacek Lombarski, autor książki „Major Hubal. Fakty, legendy i mity”.
Major Henryk Dobrzański zginął 30 kwietnia 1940 roku pod Anielinem. Mimo wielu lat poszukiwań historykom nie udało się znaleźć miejsca jego spoczynku. Całość obchodów związanych z upamiętnieniem majora Hubala zwieńczył koncert zespołu Lustro „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”. Odwiedzający mogli usłyszeć znane patriotyczne piosenki w nowej, rockowej aranżacji.