Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na otwarcie nowej, stałej wystawy obrazującej historię miasta Radomia. Wszystko to za sprawą zakończenia renowacji i wyposażenia zabytkowych kamieniczek Gąski i Esterki, w których ta wystawa będzie się mieścić.
– Pamiętam, jak 14 lat temu zostałem dyrektorem, przyszedł do mnie pan Aleksander Sawicki z pomysłem i taką inspiracją, aby zająć się wreszcie budową historii miasta Radomia. Stałym muzeum, które podobnego typu mają wszystkie prawie liczące się miasta, tylko Radom nie miał – wspomina Adam Zieleziński, były dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Stała wystawa będzie obejmować artefakty i zabytki pochodzące już z IX wieku, kiedy to na tych terenach w rejonie rzeki Mlecznej mieściły się osady.
– Ogromny zbiór zabytków, niezliczone analizy, tysiące skorupek, mnóstwo skorodowanego metalu – to wszystko tworzy historię dzisiejszego Radomia. Być może dla Państwa byłyby to niepozorne zabytki. Niektóre udało się zrekonstruować, niektóre udało się przedstawić w formie kopii. To wszystko tworzy dzisiejszy obraz miasta, które rozwijało się od IX wieku – mówi Katarzyna Stańczuk, kustosz wystawy.
– Będą wyroby rzemiosła radomskiego, czyli wyroby Piotra Prażmy z Klwowa, który w Radomiu prowadził warsztat kowalski, drzwi do kościoła Św. Wacława czy też żelazny skarbczyk. Także wyroby kotlarskie z XIX wieku z zakładu Kolasińskiego, fabryki Okólskiego. Będą również srebra radomskie, wyroby Wilhelma Steina czy Śliwińskiego – dodaje kustosz wystawy Krzysztof Skarżycki.
Wystawa będzie również obejmować eksponaty nawiązujące do późniejszych czasów, m.in. do roku 1918 i odzyskiwania niepodległości, produkcji pistoletów vis czy też II wojny światowej, której historię przybliżą osobiste pamiątki radomian, takie jak biżuteria czy dokumenty.
– Udało nam się w perfekcyjny sposób połączyć trzy elementy – najnowocześniejsze techniki multimedialne, hologramy, wirtualną rzeczywistość oraz ekrany dotykowe, dekoracje teatralne na bardzo wysokim poziomie i bardzo wysokiej jakości plus oryginalne artefakty. To wszystko daje na prawdę oszałamiający efekt, zobaczycie już w sobotę – mówi vice dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Adam Duszyk.
W sobotę 13 sierpnia o godzinie 16.00 na płycie rynku Miasta Kazimierzowskiego odbędzie się piknik historyczny, na którym na przybyłych będzie czekać wiele atrakcji, m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawa sprzętu i masek przeciwgazowych czy też wystawa retro rowerów. Przewidziano również liczne konkursy, w których uczestnicy będą mogli wykazać się swoja wiedzą historyczną.