Kamienica Gąski i Esterki od lat prosiła się o rewitalizację. Pierwszy poważny krok ku temu postawiono w lipcu 2018 roku, kiedy to władze samorządu województwa mazowieckiego poinformowały o przekazaniu 5 milionów złotych na ten projekt.
„Wyzwania dzisiejszych czasów przed muzeami stawiają coś, co nazywa się kreowaniem produktu turystycznego. Nie wystarczy bowiem mieć instytucje kultury, nie wystarczy mieć też piękne zbiory. Trzeba jeszcze je w odpowiedni sposób eksponować, w odpowiednim czasie, tak aby przyciągać turystów” – mówił wówczas marszałek Adam Struzik.
– My mamy kilkadziesiąt instytucji kultury. Większość z nich jest obiektami zabytkowymi i staramy się przeznaczać duże środki, aby jako Samorząd Wojewódzki doprowadzać ich do świetności. To się chyba udaje, dlatego, że choćby zeszły rok to naprawdę olbrzymie kwoty zostały przekazane na wsparcie w różnych subregionach całego naszego województwa, ale bardzo dużo tych pieniążków trafia do subregionu radomskiego czego przykładem jest choćby kamienica Gąski i Esterki – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
W 2021 roku jedne z najbardziej rozpoznawalnych radomskich budynków są już technicznie gotowe na przyjęcie zwiedzających. Od 1990 roku mieściło się tam Muzeum Sztuki Współczesnej. Dzisiaj wiemy, że w Kamienicy Gąski i Esterki powstanie wystawa pt.: Muzeum Historii miasta Radomia. Wybrano również podmiot, który będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie i wykonanie całej ekspozycji.
– Na samą rewitalizację 8 milionów złotych z budżetu przekazane. Jak już widać efekt zrewitalizowane te dwie kamienice wyglądają naprawdę imponująco. Natomiast kolejne 8 milionów teraz wydatkowane, które już są wydatkowane na całą ekspozycję, na te wystawy, które będą prezentowane – dodaje wicemarszałek.
Wystawa stała Muzeum Historii Radomia będzie połączeniem nowoczesnych technologii i tradycyjnych elementów ekspozycyjnych. Ekspozycję tę będzie charakteryzowała innowacyjność, najnowsze technologie wykorzystywane do angażowania widza z treściami, które będą przekazywane. Wykorzystane zostaną najnowsze zdobycze technologii: wirtualną rzeczywistość, projekcje interaktywne, aplikacje interaktywne. Widz będzie mógł zagłębić się w historię. Każdy pokój będzie miał swoją aranżację i tematykę. To pozwoli w sposób uporządkowany zapoznać się widzowi z historią
– Jestem przepełniony radością, bo spełniają się marzenia radomian o Muzeum Historii Radomia, które w przyszłym roku o tej porze już prawdopodobnie będzie otwarte dla zwiedzających (…) Radom zasługuje na takie Muzeum, ponieważ Radom ma przepiękną 800-letnią historię. Mam nadzieję, że każdy radomianin, który w przyszłym roku wyjdzie z tych obiektów będzie przepojony dumą, że mieszka w tym mieście – mówi Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im Jacka Malczewskiego.
– Gdzieś takie muzeum powinno mieć swoją siedzibę (…) historia miasta jest ważna. Ważne, żeby się ktoś też dowiedział o tym jakie były losy naszego miasta na przestrzeni wieków – słyszymy od mieszkanki Radomia.
Ścieżka zwiedzania będzie ułożona w sposób chronologiczny – od X wieku do 1945 roku. Ekspozycja stała Muzeum Historii Radomia powstanie do końca czerwca 2022 roku