Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zakupiło cztery sztuki broni palnej wyprodukowanej w Fabryce Broni w Radomiu w ramach dotacji celowej z dofinansowania ze środków Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
– Cztery sztuki broni do naszej kolekcji, ale ta kolekcja ma się przerodzić w zbrojownie, ponieważ już tyle posiadamy eksponatów i jest bardzo wiele pytań od zwiedzających „kiedy uruchomimy zbrojownie” i takie zadanie dostał pan kustosz Mariusz Król, który będzie się tym zajmował – mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Zakupiono jeden egzemplarz broni powtarzalnej i trzy egzemplarze broni automatycznej. To dwa kałasznikowy, karabin długi piechoty wz. 1898a i pistolet maszynowy wz. 1963 Rak.
– To jest efekt kolejnej dobrej współpracy. Rozmawiamy z panem dyrektorem też, żeby rzeczywiście starać się bardzo, ponieważ ta broń się pokazuje dosyć szybko na rynku, gdzie możemy ją pozyskać, żeby uruchomić specjalne możliwości finansowe, aby rzeczywiście skupować ją do już dzisiaj obszernej kolekcji – dodaje Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Część egzemplarzy broni pozyskanych przez Muzeum było produkowanych w Zakładach Metalowych w Radomiu w latach od 1962 do 1972 roku. Najstarszy spośród czwórki jest karabin długi piechoty, produkowany tylko w F.B. Radomiu od 1936 roku na potrzeby Wojska Polskiego.
– Ponieważ jest to broń wyprodukowana w naszej radomskiej Fabryce Broni, to kto ja nie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu ma większe prawo do kolekcjonowania i do przekazywania tej historii potomnym – uzupełnia dyrektor placówki.
Zakupu dokonano bezpośrednio od kolekcjonerów. Za „Zbrojownie” odpowiedzialny będzie Mariusz Król kustosz Dz. Historii.