Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości poinformowali podczas środowej konferencji prasowej, że do Radomia trafi ponad 20 mln zł na rewitalizację dwóch zdewastowanych kamienic. Oprócz tego politycy PiS dodali, że jeśli będzie tylko dobra wola ze strony władz miasta, to kolejne pieniądze trafią do Radomia na budowę mieszkań dla mniej zamożnych rodzin.
Pieniądze na gruntowne remonty dwóch kamienic będą pochodziły z Funduszu Inwestycji Samorządowych.
– Będzie to rewitalizacja zaniedbanych dotychczas terenów miasta. Jedna z tych inwestycji to tu, niedaleko, to jest ulica Szewska 20. Chodzi o przeprowadzenie kapitalnego remontu budynku oraz kamienica, ponad stuletnia, pomiędzy ulicami Wałową i Bóźniczną – poinformował Marek Suski, poseł PiS.
– To, że Radom otrzymał ponad 20 mln zł na rewitalizację dwóch nieruchomości ma świadczyć o zmianie polityki rządu – uważa Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.
– Fakt, że inwestycja w Radomiu jest jedną z pierwszych inwestycji Funduszu Inwestycji Samorządowych pokazuje też zmianę filozofii tego rządu względem rządu Platformy Obywatelskiej. My zrywamy z tą koncepcją modelu polaryzacyjno – dyfuzyjnego, a więc inwestowania tylko i wyłącznie w duże aglomeracje miejskie, które miały być kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ten model się nie sprawdził. I będziemy inwestować, będziemy skłaniać do tego, aby inwestować w takich miastach jak Radom – dodał Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.
Miasto może także starać się o pozyskanie dodatkowych pieniędzy w ramach programu Mieszkanie Plus. Chodzi o budowę mieszkań dla m.in. mniej zamożnych rodzin.
– Jeżeli tylko władze miasta, które dostały od nas projekt listu intencyjnego, podpiszą go i wytypują nieruchomości, na których chciałyby taką inwestycję mieszkaniową realizować to my oczywiście jako BGK Nieruchomości podejmiemy się tego wyzwania i Radom będzie mógł być jednym z pierwszych na tej liście – powiedział Tomasz Siwak, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości.
Do miasta będzie należało wskazanie działek, na których będą mogły powstać nowe bloki mieszkalne. O jak najszybsze działania ze strony władz Radomia zaapelowała posłanka Anna Kwiecień.
– Ważnym elementem jest tutaj odpowiedź miasta Radomia i tutaj władz miejskich. I o to bardzo serdecznie prosimy, żeby ta współpraca przebiegała bez zakłóceń, bo oczywiście my, jako rząd i parlamentarzyści możemy się starać, ale bez drugiej strony, bez odpowiedzi władz miasta na te propozycje, które składamy to to się po prostu nie sfinalizuje.
Jeśli pozyskiwanie niezbędnych dokumentów rozpocznie się już teraz, to nowe bloki mogłyby powstać na przełomie 20017 i 2018 roku.