Radni pozytywnie zaopiniowali stanowisko prezydenta miasta dotyczące możliwości utworzenia w Radomiu Instytutu Miejskiego. Chodzi o jednostkę kultury, która może powstać w 2018 roku. Głosowanie nad możliwością utworzenia jednostki konieczne było już teraz, bo założenie powstania nowej instytucji trzeba było wpisać do unijnego wniosku o dotację.
Stanowisko prezydenta dotyczy rewitalizacji kamienicy Deskurów. Władze miasta są w trakcie składania wniosku, dzięki któremu będą ubiegać się o przebudowę kamienicy jako przyszłego miejsca związanego z kulturą.
– Jednym z punktów konkursowych jest wskazanie instytucji, która zajmowałaby się zarządzaniem taką placówką. Stąd pomysł, żeby była to nowa jednostka kultury – jednostka kreatywna, która zajmie się rewitalizacją Miasta Kazimierzowskiego i obecnością kultury w obszarze rewitalizowanego Miasta Kazimierzowskiego – tłumaczy prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Jednostka miałaby powstać właśnie w kamienicy Deskurów. Żeby ją utworzyć władze Radomia potrzebowały pozytywnej opinii radnych w tej sprawie. Chodzi o zgodę radnych w sprawie możliwości utworzenia Instytutu Miejskiego, a nie, jak błędnie podaliśmy w poniedziałkowej informacji, o jego utworzenie. Mimo to, niektórzy radni na początku sesji mieli wątpliwości w kwestiach proceduralnych, m.in. te związane z brakiem opinii członków komisji kultury.
– Radnym – członkom komisji kultury ta sytuacja, ta sprawa jest obca. Niepokoi mnie to trochę, bo mówimy o utworzeniu nowej instytucji kultury, nowej miejskiej jednostki. Ja jako przewodniczący nie zostałem nawet poinformowany, czym ta jednostka miałaby się zajmować, jakie miałyby być jej kompetencje. Radni mają się dowiadywać na bieżąco na sesjach. No cóż… zły obyczaj, ale obyczaj, który staje się tradycją – mówi Jakub Kowalski, radny PiS, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej w Radomiu.
Decyzję o utworzenie nowej instytucji kultury radni będą musieli podjąć jesienią 2018 roku, ale konkretne zapisy dotyczące nowej instytucji już trzeba było umieścić we wniosku, którego nie można zmienić.
– Zgoda radnych nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji finansowych. W przyszłości może dać możliwość wsparcia finansowego i wreszcie generalny remont tej kamienicy, która w zastraszającym tempie niszczeje – uważa Kazimierz Woźniak, radny Radomian Razem.
Ostatecznie 19 radnych zagłosowało za, 2 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.