Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdzało, czy prezydent Radomia nie złamał prawa. Chodzi o zasiadanie Radosława Witkowskiego w jednej ze spółek prawa handlowego, przy jednoczesnym pełnieniu funkcji prezydenta Radomia. Dziś w tej sprawie Radosław Witkowski zwołał specjalny briefing.
Sprawą Radosława Witkowskiego i jego zasiadania w spółce Świętokrzyski Rynek Hurtowy sp. z o.o. zajmujemy się od kilku miesięcy, choć sama kwestia dodatkowego zatrudnienia prezydenta Radomia swój początek bierze w styczniu 2015 roku, tuż po objęciu przez kandydata Platformy Obywatelskiej urzędu prezydenta miasta. Wówczas z rady nadzorczej w Krajowym Rejestrze Sądowym Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego sp. z o.o. wykreśleni zostają Jolanta Fedak i Waldemar Kordziński. Wpisany zostaje natomiast Radosław Witkowski.
W marcu 2015 roku Radosław Witkowski zapytany o zasiadanie w radzie nadzorczej wspomnianej spółki stwierdził, m.in. że „nie dorabia” oraz że „ma czas na pełnienie funkcji prezydenta i zasiadanie w radzie”.
– Gdy sprawa zasiadania w radzie nadzorczej i poświęcania dla tej spółki mojego czasu wzbudziła kontrowersje, zrezygnowałem – twierdzi dziś Radosław Witkowski.
Tę rezygnację Radosław Witkowski złożył z końcem kwietnia 2015. Decyzja ta w Krajowym Rejestrze Sądowym została uwzględniona 31 lipca 2015. Wówczas nazwisko Witkowskiego zniknęło z KRS-u spółki. Nie byłoby nic dziwnego w tym, że Radosław Witkowski zasiada w radzie nadzorczej spółki prawa handlowego, gdyby nie ustawa „o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne” potocznie zwana ustawą antykorupcyjną, która określa m.in., że w czasie pełnienia funkcji prezydenci miast „nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego”. Są wyjątki, bo zakaz nie obowiązuje w sytuacji, gdy „osoby zostały zgłoszone do objęcia stanowisk w spółce prawa handlowego przez Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego, lub 50 proc. liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego”.
W wywiadzie dla Gazety Wyborczej sprzed prawie dwóch lat prezydent twierdził, że zasiadanie w spółce zaproponował mu prezes spółki. Dziś tę tezę podtrzymuje.
– Podtrzymuję, bo prezes radomskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. wykonywał prawa na walnym zebraniu w spółce Świętokrzyski Rynek Hurtowy S.A. – mówi Radosław Witkowski.
W kwietniu zeszłego roku w oświadczeniu majątkowym prezydent Radomia wpisał, że zasiadał w spółce, ale że z tego tytułu osiągnął 0 złotych dochodu. Zapytaliśmy no to w czerwcowym programie „Kontrast”.
– Tak. Wpisałem „0”, bo nie osiągnąłem żadnego dochodu, tam nie ma żadnej pomyłki – twierdził wówczas Radosław Witkowski. – Wpisałem, że zasiadałem natomiast nie osiągnąłem żadnego dochodu z tego tytułu. Jedyny mój dochód to jest dochód z umowy o pracę – dodawał. Zapytany, czy był w spółce na zasadzie społecznej czy wolontariatu, prezydent Radomia odparł, że nie. Że w 2015 r. nie osiągnął w spółce dochodu.
Sprawdziliśmy. W piśmie przesłanym do nas we wrześniu 2016 roku prezes Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego stwierdził, że „Pan Witkowski za w/w okres otrzymywał wynagrodzenie zgodnie z zapisami §17 pkt 2 umowy spółki: «Członkowie Rady Nadzorczej 1,0 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku za IV kwartał roku poprzedniego ogłoszonego przez prezesa GUS». ”
Tyle tylko, że w tym samym piśmie prezes Grzegorz Maciejczak stwierdza, że „Wynagrodzenie, które otrzymał Radosław Witkowski, zostało przez niego zwrócone w miesiącu grudniu 2015 roku”. Chodzi o zwrot niecałych 12 tysięcy złotych.
– Rezygnacja i zwrócenie pieniędzy było spowodowane posiadaniem przez mnie opinii, że czas powinienem poświęcać tylko i wyłącznie na rzecz miasta. Podzielałem te opinie – mówi Radosław Witkowski.
W listopadzie na nasze pytanie: „Czy prowadzone jest jakiekolwiek postępowanie sprawdzające, wyjaśniające, kontrolne lub inne w sprawie Radosława Witkowskiego, prezydenta miasta Radomia, który od stycznia 2015 roku do kwietnia 2015 roku zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy sp. z o.o.?” Centralne Biuro Antykorupcyjne odpowiedziało, że „trwa procedura kontrolna dotycząca przestrzegania przez Prezydenta Radomia przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej. Więcej informacji będziemy mogli przekazać po zakończeniu procedury czyli w ciągu najbliższych tygodni.” Do dzisiaj jednak na dalsze informacje się nie doczekaliśmy. Dziś rano mieliśmy za to briefing prezydenta Radomia, który jasno stwierdził, że postępowanie CBA to personalny atak i zakulisowe gierki służb.
– Niestety, dziś to agenci CBA, a nie niezawisły sąd decydują o wyniku postępowania, które wszczęli. Jednak już dziś zapowiadam, że wykorzystam wszystkie możliwe środki prawne – powiedział w czasie briefingu Radosław Witkowski. – Jestem przekonany, że po Lublinie i Łodzi to kolejny polityczny atak na samorząd z użyciem służb specjalnych. Centralne Biuro Antykorupcyjne na podstawie nieprawdziwych twierdzeń podejmuje próbę pozbawienia mnie mandatu prezydenta miasta. Mandatu, który otrzymałem od mieszkańców Radomia, wygrywając demokratyczne wybory z kontrkandydatem obecnie rządzącej partii – dodał w czasie briefingu prezydent.
Już po opublikowaniu naszego materiału, konferencji prezydenta Radomia oraz rozmowie z Radosławem Witkowskim dotarła do nas informacja z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest wniosek CBA ws. wygaszenia mandatu prezydenta Radomia.
Na stronie internetowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego pojawiła się decyzja CBA o tym, że będzie wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Jak informuje rzecznik CBA jednostka zakończyła kontrolę dotyczącą przestrzegania przez prezydenta Radomia w latach 2014 – 2016 zakazów zawartych w art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne tzw. ustawy antykorupcyjnej oraz kontrolę prawidłowości i prawdziwości składanych przez niego oświadczeń majątkowych w zakresie tych zakazów. Zdaniem służby w okresie zasiadania Radosława Witkowskiego w radzie nadzorczej (styczeń-kwiecień 2015) Skarb Państwa posiadał w Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym S.A. (spółka powołująca Prezydenta do organu nadzorczego) 26,37% kapitału zakładowego, a więc Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. nie mógł powołać Prezydenta Radomia do rady nadzorczej nie powodując przy tym złamania przepisów antykorupcyjnych przez Radosława Witkowskiego. Zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej oraz kodeksu wyborczego naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu – pisze w komunikacie Piotr Kaczorek z CBA. Centralne Biuro Antykorupcyjne ma w ciągu kilku dni skierować do przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.