Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki, wydał w czwartek zarządzenie zastępcze w sprawie wygaszenia mandatu prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu. Ma to związek z kontrolą CBA i nieprawidłowościami, które wtedy wyryto. Sam prezydent już zapowiedział, że odwoła się od decyzji wojewody.
Informacja o zarządzeniu wojewody została przekazana podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie. Wojewoda wydał zarządzenie, bo wcześniej decyzji o wygaśnięciu mandatu prezydentowi Witkowskiemu nie podjęła rada miejska.
– Rada w ciągu 30 dni nie zajęła żadnego stanowiska, w związku z tym spotykamy się dzisiaj, aby poinformować, że dzisiaj wojewoda mazowiecki podpisał zarządzenie zastępcze za Radę Miejską w Radomiu o wygaszenie mandatu pana prezydenta Radosława Witkowskiego. Dzisiaj wpłyną te zarządzenia zarówno do rady miejskiej, jak i pana prezydenta Radomia. Pan prezydenta będzie miał, zgodnie z obowiązującym prawem, 30 dni na wniesienie skargi do sądu administracyjnego na zarządzenie zastępcze wojewody – poinformował Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.
Jak przekonywał wojewoda Zdzisław Sipiera, wydanie zarządzenia było konieczne i zgodne z obowiązującym prawem.
– Działania antykorupcyjne, polski ustawodawca tak to skonstruował, żeby osobom pełniącym funkcje z wyboru, czy to radnych czy to wójtów, burmistrzów, prezydentów uniemożliwić sprzeczność interesów. Żeby nie było takiej sytuacji , w której te interesy są rozbieżne, które nie powinny mieć miejsca. Stąd też zapisy ustawy są jasne, klarowne i określają zasady, które powodują, że jeżeli naruszenie tych przepisów następuje to jest podstawa do wygaszenia mandatu – dodał Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.
Kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu decyzji wojewody, briefing prasowy zorganizował prezydent Radosław Witkowski.
– Chciałem poinformować, że dzisiejsza decyzja wojewody absolutnie nic nie zmienia. Urząd miejski i urząd prezydenta miasta Radomia nadal będą funkcjonowały tak, jak do tej pory, a ja w dalszym ciągu będę pełnił funkcję prezydenta miasta. W dalszym ciągu będziemy mogli wspólnie prowadzić ważne dla naszego miasta inwestycje – oświadczył Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Jednocześnie prezydent Witkowski stwierdził, że cała sprawa ma charakter polityczny.
– Od początku powtarzałem, że nie naruszyłem przepisów prawa, czego dowód dał profesor Michał Królikowski w trakcie sesji rady miejskiej, która odbyła się 10 lutego. Jednocześnie pan profesor pokazał bardzo podobny przypadek do mojego. Ten przypadek dotykał starostę limanowskiego, który również znalazł się w takiej sytuacji i w stosunku do pana starosty limanowskiego wojewoda małopolski nie wyciągał żadnych konsekwencji. To tylko pokazuje kontekst polityczny całego przedsięwzięcia.
Jednak z taką opinią nie zgadza się wojewoda mazowiecki.
– Ta sprawa dotyka prezydenta dużego miasta mazowieckiego. Mogę tylko powiedzieć, że bardzo z tego powodu ubolewam, że osoba pełniąca tak wysoką funkcję literalnie nie potrafi czytać prawa i powoduje, że taki aspekt naruszenia tego prawa zaistniał. Zresztą mój komentarz jest taki, skoro pan prezydent podtrzymuje cały czas, że jest działania zgodne z prawem oraz to, że jest to działanie polityczne, to dlaczego prezydent złożył rezygnację i dalej nie pracował w tej spółce – uzpełnił Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.
Prezydent Radosław Witkowski już zapowiedział, że odwoła się od decyzji wojewody mazowieckiego.
– Niezwłocznie zaskarżę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzję wojewody, a jeśli będzie trzeba to oczywiście również do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pragnę zapewnić, że całą ścieżkę sądową wykorzystam, żeby dowieść swojej racji. Oczywiście nadal będę zmieniał Radom, żeby nasze miasto było takim miastem, w którym żyje się lepiej i żeby wszyscy mieszkańcy czuli dumę z tego, że są mieszkańcami Radomia. 2
Przypomnijmy, że cała sprawa zaczęła się od kontroli CBA. Zdaniem biura, prezydent Witkowski na początku swojej kadencji, wbrew zakazowi, zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, a zgodnie z przepisem artykułu. 4 ustawy antykorupcyjnej „osoby podlegające ograniczeniom antykorupcyjnym w okresie sprawowania funkcji m.in. prezydenta miasta, burmistrza, wójta nie mogą zasiadać w organach spółek prawa handlowego”.