W czwartek w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim podpisano kontrakty na budowę trzech odcinków drogowych od węzła Warszawa Lotnisko do obwodnicy Grójca. W poniedziałek politycy Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu na konferencji prasowej prezentowali założenia budowy drogi. Nowy ślad siódemki będzie miał ok. 30 km długości. Będzie budowany w systemie zaprojektuj i wybuduj.
– Półtora miliarda złotych, kilkadziesiąt obiektów mostowych, skrócenie trasy dla Radomian do centrum Warszawy o ponad 20 minut – takie zalety nowej drogi wyliczał prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.
– To jest cel do osiągnięcia, do marca 2021 r. Jesteśmy przekonani, że to osiągniemy i będzie to duża poprawa w sensie komunikacyjnym, ale również dużego komfortu dotarcia do samej Warszawy – mówił Andrzej Kosztowniak.
Do jesieni przyszłego roku wykonawca powinien wystąpić do wojewody o wydanie pozwolenia na budowę. Zgodnie z planem nowy odcinek siódemki powinien być gotowy do marca 2021 r.
– Po oddaniu tego odcinka kompletna będzie już cała siódemka na południu od Warszawy. Jak dobrze wiemy w lipcu tego roku oddany został odcinek od Radomia do granicy z województwem świętokrzyskim, a w październiku, na jesieni przyszłego roku, będziemy już cieszyć się obwodnicą zachodnią Radomia – zauważył Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że szybkie połączenie drogowe między Warszawą a Radomiem, to także zachęta dla inwestorów.
– Wybudowanie tej infrastruktury drogowej stanowi pewną zachętę dla inwestorów, aby tutaj w regionie radomskim lokować swoje firmy. To z kolei jest istotny element poprawy funkcjonowania mieszkańców ziemi radomskiej, choćby w kontekście zatrudniania ich w inwestujących firmach – powiedziała Anna Kwiecień, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
W sumie koszt budowy nowego odcinka siódemki to ponad 800 mln złotych, a koszt całej inwestycji to ok. 1,5 mld złotych.