Radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że dotacja z budżetu państwa na przebudowę alei Wojska Polskiego to historyczny moment dla Radomia. Jednocześnie politycy PiS przypominają, że działania ws. pozyskania wsparcia były prowadzone od lat, jednak, jak przekonuje radny Marek Szary, nie były wspierane przez poprzedni rząd Platformy Obywatelskiej.
– Już w 2009 roku poseł Wojciech Skurkiewicz zadał pytanie, czy jest możliwe finansowanie z budżetu państwa albo ze środków unijnych tej drogi. Nie dostał odpowiedzi. I po raz drugi zadał to pytanie, kiedy premierem była pani Kopacz, poseł z Radomia, a w tym czasie prezydentem Radomia był Radosław Witkowski, to był luty 2015 roku – powiedział Marek Szary, przewodniczący klubu radnych PiS.
I jak wynika z pisma, które zacytował radny Marek Szary, ministerstwo infrastruktury uznało wtedy, że nie ma szans, aby przebudowa alei Wojska Polskiego otrzymała wsparcie finansowe z budżetu państwa.
– W przypadku Radomia, które jest miastem na prawach powiatu, zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 21 marca o drogach publicznych, w granicach miast na prawach powiatu, zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad, dróg ekspresowych, jest prezydent miasta. Zatem remont, lub przebudowa drogi krajowej nr 9 w granicach administracyjnych miasta pozostaje w gestii prezydenta – dodał radny Marek Szary.
Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu uważa, że dotacja z budżetu państwa na remont alei Wojska Polskiego to zasługa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.
– Chciałem podziękować, bo prezydent niestety nie wzniósł się ponad podziały politycznie i nie był w stanie podziękować wszystkim parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości za pomoc w pozyskaniu pieniędzy na remont alei Wojska Polskiego i ulicy Żółkiewskiego. Zasługują na te podziękowania, bo to jest ciężka, zespołowa praca – zakończył Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.
Dodajmy, że dotacja na przybudowę alei Wojska Polskiego wyniesie 93 mln zł.