Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej ruszyli z serią konsultacji społecznych w ramach programu #PolskaSeniora. Projekt zakłada wprowadzenie szeregu ustaw, które ułatwią życie seniorom w kraju. Konsultacje z seniorami odbyły się także w Radomiu.
– Konsultacje są przeprowadzane w całej Polsce. Posłanki Platformy Obywatelskiej jeżdżą do dużych miast, do małych gmin, żeby skonsultować z seniorami ten właśnie program. program dla seniorów, Polska Seniora. Mazowsze jest kolejnym regionem, które odwiedzamy. My z seniorami konsultujemy, ale my z seniorami też piszemy, bo na takich spotkaniach ludzie podają nam swoje rozwiązania, swoje propozycje, mówią o bolączkach, które ich dotyczą – poinformowała Anna Maria Białkowska, posłanka PO.
Jednym z punktów programu #PolskaSeniora jest „Godne Życie”.
– Emerytury bez podatków. Złożyliśmy projekt ustawy. Został on odrzucony. Ale mamy kolejną propozycję, myślę, że bardzo dobrą, jest to propozycja związana z wprowadzeniem czeku opiekuńczego. Dzisiaj lawinowo samorządy kierują osoby do domów opieki społecznej, bo jest problem z opieką w miejscu zamieszkania. My chcemy, żeby tę opiekę w miejscu zamieszkania zorganizować w sposób stacjonarny tak, żeby byli asystenci osób niesamodzielnych i tak, żeby osoby aktywne zawodowo mogły takim czekiem opiekuńczym płacić za opiekę nad swoją mamą, tatą – stwierdziła Marzena Okła – Drewnowicz, posłanka PO.
Program #PolskaSeniora zakłada również działania związane z opieką zdrowotną dla osób starszych.
– To, co najważniejsze to bilans 60-latka, bo ten moment, kiedy nasz organizm zostanie zdiagnozowany i będziemy wiedzieli, które miejsca, czy które części naszego organizmu albo potrzebują wsparcia lekarskiego czy wsparcia, jeśli chodzi o leki, czy wystarczy nam tylko profilaktyka. Diagnoza pierwsza, co roku powtarzana, żebyśmy mogli mieć nasz organizm cały czas pod kontrolą i móc reagować w szybkim czasie – dodała Agnieszka Kołacz – Leszczyńska, posłanka PO.
#PolskaSeniora ma również zwiększyć aktywność osób po 60 roku życia.
– Chcielibyśmy, aby było wsparcie Rad Seniora, czyli w budżetach gmin były zabezpieczone pieniądze na działalność Rad Seniora. Ci państwo pracują tam najczęściej w ramach wolontariatu. A jednak wyjazd na jakąkolwiek delegację potrzebuje najmniejszych, ale jednak zaangażowania środków. Poza tym kolejna rzecz to jest Senioralny Budżet Obywatelski – zakończyła Anna Wasilewska, posłanka PO.
W ramach tego budżetu seniorzy mieliby głosować na projekty, które ułatwiłyby im funkcjonowanie. Program #Polska Seniora zakłada również m.in. utworzenie oddziałów geriatrycznych w każdym regionie.