W czwartek radni podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu debatowali na temat przyszłości Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „Radpec”. Spółka w ciągu kilku najbliższych lat musi zrealizować budowę nowych kotłów, w których będzie spalany węgiel oraz tzw. RDF, czyli pozostałość po odpadach.
Jak poinformował wiceprezes Radpec-u, firma opracowała już model finansowy, który zapewni jej finansowanie inwestycji, a także stworzono Wstępne Studium Wykonalności. Spółka w tej chwili realizuje kolejne zadania, które mają ją przybliżyć do rozpoczęcia pierwszych prac budowlanych.
– Pozyskanie decyzji administracyjnej, które są niezbędne do rozpoczęcia prac nad projektem budowlanym, a to z kolei jest potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. W tej chwili głównym tematem jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Prace są w toku i mamy potwierdzenie, że powinna być gotowa do 30 września – poinformował Zbigniew Słowiński, wiceprezes Radpec-u.
A tak czwartkową sesję podsumowali radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.
– To co nas najbardziej niepokoi to fakt, że prezes Radpec-u, który realizuje tę inwestycję został zatrzymany i postawiono mu zarzuty. Dlaczego to jest takie istotne? Dlatego, że największym problemem nie są względy techniczne przy realizacji projektu Radpec-u, tylko względy finansowe. Radpec po prostu nie stać na zaciągnięcie kredytu w takiej wysokości, żeby ten program zrealizować – powiedział Marek Szary, przewodniczący klubu radnych PiS.
– Jest to trudna inwestycja zaplanowana na kilka lat oraz montaż finansowy jest dosyć trudny, natomiast jak rozumiem zarząd spółki, łącznie z prezydentem panują nad sprawą i montaż finansowy wynika z tego, że jest dokonany i zagrożenia inwestycji nie ma. Również pan prezes powiedział i pokazał na slajdach, że całość inwestycji jest realizowana zgodnie z harmonogramem. I te czynności, które mają być wykonane w tym roku są akurat na ukończeniu – dodał Wiesław Wędzonka, przewodniczący klubu radnych PO.
Inwestycja Radpec-u ma być gotowa pod koniec 2022 roku i pochłonie około 520 mln zł.