W poniedziałek kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miejskiej w Radomiu zwołali konferencję prasową pod hasłem „Miasto prywatne”. Konferencja dotyczyła dwóch spółek funkcjonujących w mieście, w których ma pracować, według polityków PiS, rodzina wiceprezydenta Konrada Frysztaka.
– Mamy do czynienia ze spółką Ewit sp. z o.o. , której prezesem jest ten sam człowiek, który jest prezesem firmy TS Polska, zwanej TS Aluminium. Wiceprezesem Ewitu jest pani Klementyna Frysztak, z domu Karbowiak, prywatnie osobista żona Konrada Frysztaka, która trafiła do tej spółki za pana Konrada, który został wiceprezydentem mianowanym przez Radosława Witkowskiego. Wiceprezesem spółki TS Aluminium jest pan Sylwester Karbowiak, szwagier pana Konrada Frysztaka, brat pani Klementyny Frysztak – powiedział Łukasz Podlewski, kandydat PiS do Rady Miejskiej w Radomiu.
Karol Gutkowicz podczas konferencji prasowej skrytykował sposób współpracy jednej z firm z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Radomiu.
– Warto zwrócić uwagę, że pieniądze w pierwszej kolejności powiemy tutaj o tej spółce Ewit. Pieniądze ze spółki MOSiR trafiały na reklamę do tego wydawnictwa. W tym wydawnictwie pracował wcześniej pan Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Natomiast co jest jeszcze skandalem. Przecież pan prezydent w swoim programie wyborczym cztery lata temu mówił, że skończy z nepotyzmem. A jak skończył z tym nepotyzmem? Możemy to sprawdzić w taki sposób, że innym pan Karbowiak, ale też członek rodziny został zatrudniony w spółce Wodociągi Miejskie – stwierdził Karol Gutkowicz, kandydat PiS do Rady Miejskiej w Radomiu.
Oprócz tego kandydat PiS do Rady Miejskiej w Radomiu odniósł się także do wsparcia, jakie firma TS Polska, zdaniem Karola Gutkowicza, miała otrzymać od miasta.
– Firma TS Polska dostała dzierżawę działki miejskiej na okres dwóch lat za kwotę 145,22 zł. To jest czynsz miesięczny, który będzie płaciła ta spółka. Dzierżawa z 99 procentową bonifikatą, według nas takiej dzierżawy nie powinno być, ponieważ jest to migracja przedsiębiorstwa, które wcześniej miało lokalizację przy ulicy 1905 roku. Ale jeszcze większym skandalem jest to, że teraz wokół tej firmy, dodatkowa droga dojazdowa jest budowana przez MZDiK za ponad 940 tys. zł – dodał Karol Gutkowicz.
Do słów polityków PiS odniósł się wiceprezydent Konrad Frysztak.
– Myślę, że to było szeroko kilka lat temu omawiane, że dziś odgrzewanie tego kotleta cytując jednej z reprezentantek „dojnej zmiany” jest bez sensu. Nie uczestniczę w żadnym organie spółek, które były wymieniane, nie podejmuję żadnych decyzji w tych sprawach, ani również nie nadzoruję spółki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w zakresie bieżącego utrzymania – oświadczył Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
Jednocześnie wiceprezydent Konrad Frysztak przypomniał, kto wydał zgodę na dzierżawę nieruchomości TS Polska.
– Nie podejmowałem żadnych decyzji i czynności przy zawarciu umowy z firmą, o której była mowa w tej konferencji. Przypomnę, że zgodę na dzierżawę prezydentowi udzieliła rada miejska tej kadencji. Jeśli chodzi o bonifikaty to każda firma w Radomiu ma prawo do skorzystania z bonifikat i udostępnień dla inwestorów na zasadach i przepisach, które są obowiązujące na terenie naszego miasta. Jeśli zaś mowa o drodze to droga ta budowana jest przy współudziale i partnerstwie spółki skarbu państwa – zakończył wiceprezydent Konrad Frysztak.
Do sprawy będziemy wracać.