Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński wręczył w Radomiu podziękowania i spotkał się z przedstawicielami centrów powiadamiania ratunkowego z całej Polski. Uroczystość w tym dniu jest nieprzypadkowa. To właśnie dzisiaj – 11 lutego – przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.
To wyjątkowy dzień dla wszystkich operatorów numeru 112 w całej Europie. 11 lutego ma przypominać o wyjątkowej i niezwykle odpowiedzialnej pracy operatorów telefonicznych, od właściwej postawy których zależy często zdrowie i życie drugiego człowieka.
– W tych ponad 20 mln zgłoszeń, które przyjęliście państwo w zeszłym roku niejednokrotnie krył się dramat, kryła się sytuacja ekstremalna. Dzięki waszej profesjonalnej natychmiastowej reakcji, pomocy niejedno ludzkie życie zostało uratowane – mówił do operatorów CPR minister Joachim Brudziński.
I właśnie z tej okazji, aby docenić pracę operatorów minister Joachim Brudziński wręczył kierownikom centrów powiadamiania ratunkowego oraz wyróżniającym się pracownikom specjalne podziękowanie za trud, zaangażowanie i odpowiednie podejście do wykonywanych obowiązków. Uroczystość w Radomiu była także okazją do podziękowań dla przedstawicieli różnego rodzaju służb, m.in. pogotowia ratunkowego, lotniczego pogotowia ratunkowego, państwowej straży pożarnej, policji, czy urzędników np. ministerstwa zdrowia.
– Przez 365 dni w roku, przez 24 godziny na dobę dzięki waszemu poświęceniu, dzięki waszemu zaangażowaniu, dzięki waszemu profesjonalizmowi i zdolnościom, cechom charakteru, które predestynują was do takiej, a nie innej służby Polacy mogą czuć się bezpiecznie – podkreślał Joachim Brudziński.
W trakcie spotkania głos zabrała także przedstawicielka służb ratunkowych, która mówiła o tym, jak w ostatnich latach zmieniła się służba ratunkowa w Polsce.
– Z katowickim CPR-em związałam się ponad 5 lat temu. Wiele od tego czasu się zmieniło: przekazywanie zgłoszeń drogą elektroniczną, integracja z SWD służb, przejęcie obsługi zgłoszeń kierowanych na numer 997, obsługa zgłoszeń e-call oraz wdrożenie aplikacji Alarm 112. Kiedyś była to melodia przyszłości. Teraz to już właściwie codzienność, która dla każdego z nas nadal jest wyzwaniem – mówiła Katarzyna Kalisz-Gaweł, operatorka CPR w Katowicach.
112 to numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając ten numer rozmówca uzyskuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową (policją, strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym), a numer jest dostępny przez całą dobę. 112 funkcjonuje we wszystkich państwach członkowskich UE: w części równolegle z krajowymi numerami alarmowymi (np. 999), a w części jako jedyny telefoniczny numer ratunkowy.