Trzy umowy na wykonanie inwestycji na radomskim lotnisku podpisane. Chodzi o wykonanie projektu dróg kołowania i płyt postojowych, projektu budowy terminala oraz projektu budowlanego parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. Wykonawcy tych zamówień będą mieli kilka tygodni na ich realizację. Dzisiejsze podpisy pod umowami, to jak mówią uczestnicy konferencji kamień milowy w rozwoju portu lotniczego w Radomiu. A wszystko zaczęło się od decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Wraz z programem CPK zaczął to być spójny system. Nie tylko lotnisko Chopina i program rozwoju lotniska Chopina, rozbudowy jego funkcjonalności definiowanego jako portu przesiadkowego jest podporządkowane programowi CPK. Rolą lotniska Chopina staje się skupienie na ruchu tranzytowym, przesiadkowym, który wygeneruje masę krytyczną, która będzie kluczem do sukcesu uruchomienia CPK. Oznacza to, że w regionie potrzebujemy infrastruktury, która zapewni obsługę innego ruchu – związanego z ruchem nisko kosztowym i czarterowym – argumentował prezes Państwowego Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze Mariusz Szpikowski.
Radomskie lotnisko ma być bardzo znaczącą częścią całego systemu transportowego w kraju.
– Lotnisko w Radomiu jest elementem większego systemu, systemu intermodalnego, w którym lotniska są uzupełniane przez połączenia kolejowe i przez połączenia drogowe – powiedział Adam Bielan, wicemarszałek Senatu RP.
– Transport jest systemem. Transport jest ekosystemem i lotnisko bez dostatecznych połączeń drogowych, bez dostatecznych połączeń kolejowych, nawet to najlepiej zaprojektowane, nie zafunkcjonuje – dodał Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.
Zdaniem uczestników dzisiejszego wydarzenia to lotnisko w Radomiu zadziała i to już za niewiele ponad półtora roku.
– To nie jest tylko i wyłącznie projekt polityczny. To jest przede wszystkim projekt biznesowy oparty o analizy wyspecjalizowanych do tego instytucji, które wskazały właśnie, że lokalizacja lotniska w Radomiu nie jest tylko i wyłącznie przedsięwzięciem myśli politycznej rozbudowy państwa i jego podniesienia komunikacyjnej sprawności. To lotnisko wpisuje się również w biznesowe możliwości, które powinny przynieść zyski dla samej instytucji PPL, a jednocześnie dać wiele miejsc pracy i podnieść dochody i znaczenia Radomia i ziemi radomskiej dzięki tej inwestycji – podkreślał minister Marek Suski, szef gabinetu politycznego prezesa rady ministrów.
Wartość wszystkich podpisanych dzisiaj umów wynosi niecałe 6,5 mln złotych. Przypomnijmy, że wobec unieważnionego w ostatnim czasie przetargu na modernizację drogi startowej władze PPL-u zdecydowały, że umowa na przebudowę pasa ma zostać podpisana w czerwcu. Termin ten – jak zapewniają władze PPL-u – nie wpłynie na uruchomienie portu. Zgodnie z planami lotnisko w Radomiu ma zacząć funkcjonować w listopadzie 2020 roku.