Od kilkunastu tygodni podczas każdej zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu, w porządku obrad znajduje się dyskusja o postępach na budowie alei Wojska Polskiego. Podczas ostatniej sesji radni dyskutowali na temat aneksu do umowy o wparcie inwestycji.
– Sytuacja jest dosyć istotna ponieważ przy tak dużym wsparciu pieniędzy zewnętrznych dla naszej inwestycji musimy z tym pieniędzy się rozliczać, ale również tymi pieniędzmi w sposób transparentny gospodarować. Dlatego chcemy zawarcia aneksu. Aneksu, którego od kilku tygodni nie możemy się doprosić, mówiąc kolokwialnie – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
Do wypowiedzi wiceprezydenta w programie Kontrast Plus odniósł się wiceminister Wojciech Skurkiewicz
– Rozmawialiśmy z Panem wojewodą Sipierą w miniony piątek, na bieżąco jesteśmy w kontakcie z Panem wojewodą Standowiczem. Jeżeli Pan wojewoda mówi jednoznacznie, że w styczniu został przekazany czy oddany do uzgodnień aneks porozumienia czy tez umowy do miasta i do prezydenta miasta Radomia i dziwnym zbiegiem okoliczności przez kolejny miesiąc ten aneks nie został podpisany wobec tego ja się pytam, na jakiej podstawie mogą być uruchomione środki finansowe? – komentował sprawę Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Uwagi zostały naniesione w styczniu, ale Pan wojewoda milczy – odpowiada Konrad Frysztak
– Umowa została nam przysłana za pośrednictwem platformy e-puap. Była to umowa, która już była umowa ostateczną. Umową gotową do podpisania, a my dostaliśmy to w formie maila. Pracownik średniego szczebla do pracownika średniego szczebla w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji przesłał cytuje: proszę o sczytanie i naniesienie uwag. Uwagi zostały naniesione w styczniu i od tamtej pory Pan wojewoda milczy – dodaje Konrad Frysztak.
Wicewojewoda, Artur Standowicz, który był obecny na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Radomiu przekonuje z kolei, że aneks nie jest potrzebny.
– Ten aneks nie jest absolutnie potrzebny do tego, żeby w tym momencie procedować i realizować te płatności, które są w tym roku jeżeli chodzi o umowę dofinansowania. Zmiana główna aneksu dotyczy przesunięcia finansowania z roku 2018 na 2020. W tym momencie żaden aneks do tego, żeby uruchamiać płatności potrzebny nie jest – mówił Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.
I jak dodaje – czeka na ruch prezydenta.
– Póki co korespondujemy, są tam liczne nieprawidłowości w dokumentach przedłożonych przez Pana prezydenta. Jeżeli te nieprawidłowości zostaną usunięte, nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby kolejne transze finansowe przesyłać. Wojewoda niczego nie blokuje – dodaje Standowicz.
– Wnieśliśmy 11 marca prawie 134 strony wyjaśnień do jakichś pytań, uwag ze strony pracowników biura rozwoju inwestycji, czyli p. dyrektor Harmaty. Czekamy na odpowiedź. I mam nadzieję, że wicewojewoda bez zbędnej zwłoki zajmie się tym problemem – tłumaczył Frysztak.
Przypomnijmy, budowa alei Wojska Polskiego ma kosztować 137,5 mln złotych. Dotacja z budżetu państwa to 93 mln złotych.