Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu, radni uczcili setną rocznicę wyboru Marii Kelles-Krauz na przewodniczącą Rady Miejskiej.
– Dzisiejsza sesja w wyjątkowy dzień, sto lat temu Maria Kelles-Krauz, jako pierwsza kobieta w Polsce, a wszystko wskazuje na to, że też w Europie została przewodniczącą Rady Miejskiej. Wydarzenie niezwykłe bo kobiety tak naprawdę dopiero zaczynały swoją drogę w życiu publicznym. Na dzisiejszej sesji wspomnienie o tym niezwykłym w historii Radomia, Polski i Europy wydarzeniu – tłumaczy Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.
To może być coś, co wyróżni Radom – mówił o historii Marii Kelles-Krauz gość honorowy poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej
– Już sto lat temu Radom pokazał jaki może być progresywny. Kobieta po raz pierwszy w historii Polski, a być może nawet w historii świata została przewodniczącą Rady Miejskiej wkrótce po tym, jak w ogóle kobiety uzyskały prawa głosu. Dlatego wydaje mi się, że uhonorowanie tego i przypomnienie tego może być czymś, co naprawdę wyróżni Radom na tle innych miast – mówił Michał Kelles-Krauz, stryjeczny wnuk Marii Kelles-Krauz.
Fundacja Dom Wschodni w Radomiu ufundowała z tej okazji pamiątkową tablicę.
– Dzisiaj jest bardzo symboliczne odsłonięcie tablicy tylko na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Finalnie zostanie ona odsłonięta 4 września br. w pięćdziesiątą rocznice śmierci Marii Kelles-Krauz. Nie udało nam się dopełnić formalności z przyczyn niezależnych od nas, żebyśmy mogli zrobić to dzisiaj. Dzisiaj dopiero otrzymaliśmy końcową zgodę – powiedział Piotr Sztuka, fundacja Dom Wschodni w Radomiu.
Tablica upamiętniająca setną rocznicę wyboru Marii Kelles-Krauz na urząd przewodniczącej radomskiej Rady Miejskiej zostanie wmurowana we frontową ścianę ratusza.