Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało z firmą Max Bögl umowę na wykonanie prac związanych z modernizacją i przedłużeniem pasa startowego radomskiego lotniska.
– Kolejny krok, kamień milowy na drodze do budowy inwestycji niezwykle ważnej dla naszego kraju. Polska jest dzisiaj najszybciej rosnącym rynkiem jeśli chodzi o lotnictwo pasażerskie w Europie. Wiemy, że pojemność obecnie istniejących lotnisk nie pozwala nam rozwijać się perspektywie dłuższej niż 3-4 lata – mówi Adam Bielan, poseł do Parlamentu Europejskiego.
– Dzisiaj Radom staje się ważnym miejscem dla przyszłego lotnictwa na mapie naszego kraju – dodaje Anna Kwiecień, poseł PiS.
Radomskie lotnisko ma być istotną inwestycją nie tylko dla krajowej, ale przede wszystkim lokalnej gospodarki.
– Lotnisko będzie impulsem gospodarczym generującym wokół działań lotniska około 30 tysięcy miejsc pracy więc bezrobocie w Radomiu dzięki tej inwestycji będzie mogło być zlikwidowane prawie do zera – mówi Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.
Rozbudowa lotniska w Radomiu to inwestycja w rozwój osobisty i ekonomiczny mieszkańców regionu – zapewnia wiceminister infrastruktury.
– Jak Państwo dobrze wiecie transport to rozwój przedsiębiorczości, transport to zapewnienie ludziom możliwości nie tylko podróżowania, ale także rozwoju osobistego i ekonomicznego. Regiony, które nie są połączone do sieci transportowych z czasem stają się coraz mniej konkurencyjne. Dzisiaj inwestycja w lotnisko w Radomiu jest zintegrowana z inwestycjami drogowymi i kolejowymi, które sprawiają, że lotnisko staje się zupełnie innym punktem na mapie niż jeszcze parę lat temu. Warto o tym pamiętać – mówił Mikołaj Wild.
Rozwój lotniska w Radomiu zdecyduje o rozwoju centralnej części Polski – mówił były prezydent miasta, Andrzej Kosztowniak.
– Lotnisko, siódemka, S12 i kolej – te cztery filary miały decydować o rozwoju Ziemi Radomskiej, całej tej części regionu. W sumie dużej części Mazowsza, ale nie tylko Mazowsza bo to, co zostało powiedziane zarówno przez Pana marszałka jak i Panów ministrów zdecyduje o centralnej części Polski – przypomina Kosztowniak.
Port Lotniczy w Radomiu będzie docelowo pełnił rolę portu uzupełniającego Centralnego Portu Lotniczego.
– Patrząc na Radom, nie patrzyliśmy na Radom w obecnym kształcie, nie patrzyliśmy na infrastrukturę istniejąca w obecnym kształcie. To mijało by się z celem. Mówiąc o lotnisku w Radomiu pamiętajmy, że jest to lotnisko, które zostanie zlokalizowane na przecięciu głównym szlaków komunikacyjnych. Tutaj będzie znajdowała droga S12, która będzie się przecinać z S7. Docelowo również będzie rozwijana droga S9 do Rzeszowa, co nam pozwoli na podniesienie znaczenia strategicznego tego miasta – zapewnia Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa PPL.
Zadaniem wrocławskiej firmy Max Bögl będzie wydłużenie pasa startowego z obecnych 2000 do 2,5 tys metrów. Dzięki temu w Radomiu będą mogły lądować duże samoloty pasażerskie. Umowa na prace związane z modernizacją i przedłużeniem pasa startowego na Sadowie jest piątą umową związaną z radomskim lotniskiem podpisaną przez PPL. Łączna wartość dotychczasowych umów to blisko 155 milionów złotych. Lotnisko rozpocznie funkcjonowanie pod koniec 2020 roku.