W poniedziałek, 31. sierpnia, rozpoczęło się głosowanie na projekty, które znalazły się w Budżecie Obywatelskim 2021. W tegorocznej edycji na liście można wybierać spośród 207 różnych propozycji.
– Radomianie czują, że dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Radom może się zmienić, bo już pierwszego dnia spłynęło praktycznie tysiąc głosów. To naprawdę dużo. Zachęcamy do głosowania, szczególnie przez internet, bo to dzisiaj bezpieczniejsze i bardzo łatwe, także „www.konsultacje.radom.pl” – powiedział Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.
Tradycyjnie już projekty są podzielone na cztery kategorie. Pierwsza to inwestycje do 50. tys. złotych, druga do 400. tys. złotych, trzecia powyżej tej kwoty, a czwarta kategoria to projekty instytucjonalne. Na rzecz Budżetu Obywatelskiego w bieżącym roku zabezpieczono kwotę 6. milionów 200 tysięcy złotych.
– To dużo pieniędzy. Można za to zrobić wiele wokół siebie. Zwłaszcza, że te małe projekty są do 50. tys. złotych, więc popatrzcie Państwo, ile można za to zmienić wokół siebie – dodał Tyczyński.
Co ciekawe, wśród projektów do 400 tys. złotych znalazł się m.in. pomysł na zorganizowanie meczu siatkarskiej reprezentacji Polski w ramach otwarcia hali przy ul. Struga. Powyżej tej kwoty pomysłodawcy zaproponowali drzewa solarne, organizacje trzydniowego Festiwalu Wolności z okazji 45. rocznicy Czerwca ‘76 czy 8 letnich koncertów na Rynku z takimi gwiazdami jak Paweł Domagała, Daria Zawiałow lub Cleo. W skrócie – jest w czym wybierać i fakt ten doceniają radomianie, wśród których Budżet Obywatelski cieszy się coraz większą popularnością.
– Przypuszczam, iż to wynika z tego, że radomianie widzą efekty. Widzą, że wokół nich dzięki Budżetowi Obywatelskiemu wiele się zmienia. To są często małe rzeczy, które w tym dużym budżecie miejskim niekiedy giną, natomiast te małe wspólnoty lokalne mogą sobie wygłosować czy to kawałek chodnika, czy uporządkowanie terenu wokół swoich bloków – stwierdził Tyczyński.
Głosowanie potrwa do 20. września. Oprócz głosowania elektronicznego, można również głosować w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Radomiu, w Biurze Rady Miejskiej, w Centrum Organizacji Pozarządowych, w Referacie Komunikacji Społecznej, w Wydziale Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki oraz w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Rwańskiej.